یورآسیا نت: تاجیکستان نزدیک به ۲۰۰ پناهجوی افغان را اخراج کرده است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۷

رسانه امریکایی «یورآسیا نت» به نقل از منابع خود گزارش می‌دهد که تاجیکستان طی سه هفته گذشته نزدیک به ۲۰۰ پناهجوی افغان را اخراج کرده است.

بر اساس گزارش این رسانه، شماری از خانواده‌های افغان نیز به دلیل ترس از اخراج اجباری، به سفارت افغانستان در تاجیکستان پناه برده‌اند.

به گزارش رسانه مذکور، سازمان‌هایی که با پناهندگان افغان کار می‌کنند، به آنها توصیه کرده‌اند تا از ترک خانه، به استثنای وضعیت کاملاً ضروری، خودداری کنند.


یورآسیا نت در گزارش روز چهارشنبه، ۱۶ سنبله خود به نقل از یک پناهجویان افغان که خواست نامش فاش نشود، نوشت: « امروز سه نفر از همسایه‌هایم اخراج شدند. تاکنون هیچ اطلاعی در مورد دلایل اخراج آنان ارائه نشده است.»


شماری از پناهجویان افغان در تاجیکستان پیش از این به افغانستان اینترنشنال گفته بودند که با وجود داشتن اسناد قانونی کمیساری عالی پناهندگان سازمان ملل، تاجیکستان با جبر و برخورد خشن دست به اخراج آنان زده‌ است.


آن‌ها گفته اند که تمام دارایی‌های‌شان ضبط شده و به افغانستان فرستاده می‌شوند.


همچنین اخیراً خبرگزاری آسیا پلاس به نقل از وزارت داخله تاجیکستان گزارش داد که افراد اخراج‌شده، قوانین اقامت را نقض کرده اند اما یورآسیا نت گزارش می‌دهد که این وزارتخانه اصرار دارد تنها یک نفر را به دلیل نقض قوانین اقامت اخراج کرده است.


در آغاز سال جاری، سفارت افغانستان در تاجیکستان اعلام کرد که حدود ده هزار مهاجر افغان در این کشور حضور دارد. از آن زمان حدود ۴۰۰۰ نفر آنها اقامت کانادا را کسب کرده اند.


کمیساری عالی پناهنگان سازمان ملل اخیراً از تاجیکستان خواست تا اخراج اجباری پناهجویان افغان را متوقف کند.


این کمیساری در اعلامیه‌ای گفته است که «بازداشت و اخراج پناهجویان» زندگی آنها را با خطر مواجه می‌سازد.

خبر ورزشی
بحث روز
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید