با وخیم اعلام شدن وضعیت سلامتی الیزابت دوم،‌ ملکه بریتانیا، همه نگاه‌ها متوجه قلعه بالمورال،‌ اقامتگاه تابستانی او شده و اعضای ارشد خاندان سلطنتی،‌ از لندن خود را به این قلعه در اسکاتلند رسانده‌اند.

دولت بریتانیا و دربار سلطنتی این کشور، برنامه دقیق و منظمی برای مرگ ملکه دارند که در سال‌های اخیر بارها تمرین شده است.

برنامه اعلام مرگ ملکه،‌ نام عملیاتی خاصی دارد. اگر او در انگلستان بمیرد، نام عملیات "پُل لندن" است و اگر در اسکاتلند از دنیا برود، نام عملیات، یونیکورن یا اسب شاخدار خواهد بود که نماد سلطنت در این کشور تشکیل‌دهنده اتحادیه بریتانیاست.

با توجه به حضور ملکه در اسکاتلند،‌ دولت و دربار اکنون برای عملیات اسب شاخدار آمادگی می‌گیرند.

خبر مرگ ملکه یا شخص اول ممکلت،‌ ابتدا از سوی دربار سلطنتی، با رمز "پل لندن فرو ریخت" به نخست‌وزیر اعلام می‌شود.
با مرگ الیزابت دوم،‌ ولیعهدش شهزاده چارلز،‌ خود به خود شاه می‌شود. شاه جدید در اولین فرصت، از طریق رسانه‌ها برای مردم کشورش سخنرانی می‌کند.

نخست‌وزیر به دیدار شاه جدید می‌رود و همزمان وزارت دفاع، برای انجام مراسم شلیک ۲۱ گلوله توپ به احترام شهریار درگذشته آمادگی می‌گیرد.

در سراسر بریتانیا، یک دقیقه سکوت به‌جا آورده می‌شود و پس از مرگ ملکه، ۱۲ روز سوگواری عمومی اعلام می‌شود.
پرچم بریتانیا در همه جا، داخل و خارج کشور،‌ به صورت نیمه‌افراشته درمی‌آید و دفتر یادبود به همراه عکس ملکه، در سفارت‌ها و نمایندگی‌های بریتانیا در خارج از کشور گذاشته می‌شود.

پس از مرگ ملکه، بورس لندن دست‌کم در روز خاکسپاری او و شاید به مدت چند روز تعطیل می‌شود که این‌کار ممکن است میلیاردها پوند به اقتصاد این کشور آسیب برساند.

پیکر ملکه درگذشته به پارلمان بریتانیا منتقل می‌شود و تا زمان خاکسپاری، در تالار وستمینستر نگهداری می‌شود.

پوشش رسانه‌ای

بی‌بی‌سی، رسانه ملی بریتانیا، برنامه‌های عادی خود را قطع می‌کند و صفحه تلویزیون‌های این رسانه برای چند ثانیه سیاه می‌شود و مجری که لباس سیاه پوشیده،‌ با لحن سنگین و بدون هیجان، خبر درگذشت ملکه را به نقل از دربار سلطنتی بریتانیا اعلام می‌کند.

یک خبر واحد برای نشر از سوی مدیران ارشد خبر به همه رادیوها و تلویزیون‌های زیر مجموعه بی‌بی‌سی، اعم از شبکه‌های داخلی و زبان‌های غیرانگلیسی فرستاده می‌شود.

پس از اعلام خبر مرگ ملکه،‌ سرود ملی بریتانیا بر روی تصویری از او از بی‌بی‌سی نشر می‌شود.

بی‌بی‌سی به مدت ۱۲ روز (در طول مدتی که سوگواری ملی ادامه دارد) برنامه‌های تفریحی و طنز خود را قطع می‌کند.

بی‌بی‌سی در طول سال‌های گذشته،‌ بارها نحوه اعلام خبر مرگ ملکه را تمرین کرده است.

خبرنگاران بی‌بی‌سی اجازه ندارند خبر مرگ ملکه را در شبکه‌های اجتماعی خود به صورت جداگانه نشر کنند.

اگر ملکه در طول ساعات شب بمیرد، خبرش تا ساعت هشت صبح روز بعد اعلام نمی‌شود.

بی‌بی‌سی رسانه ملی است که این پروتکل‌ها را رعایت می‌کند، اما دیگر رسانه‌های بریتانیا ملزم به رعایت پروتکل نیستند.

اگر ملکه در اسکاتلند بمیرد، پیکرش به قصر هالی‌رود در شهر ادینبرا منتقل می‌شود و سپس با قطار سلطنتی،‌ از مسیر شرق کشور به لندن منتقل می‌شود.

الیزابت دوم علاوه بر بریتانیا،‌ ملکه ۱۴ کشور دیگر،‌ از جمله کانادا،‌ آسترالیا و نیوزیلند هم است. این برنامه به دولت‌های آن کشورها هم ابلاغ می‌شود و آن‌ها هم با پروتکل‌های خاصی، با خبر مرگ ملکه برخورد خواهند کرد.

جانشینی

پرنس چارلز، پسر ارشد ملکه الیزابت که ۷۳ سال سن دارد، پس از مرگ مادرش،‌ خود به خود و بدون نیاز به مراسم خاصی شاه می‌شود. اما مراسم تاج‌گذاری رسمی او، ممکن است حتی یک سال بعد برگزار شود. همانطور که الیزابت دوم پس از مرگ پدرش جورج ششم در سال ۱۹۵۲،‌ ملکه بریتانیا شد اما مراسم تاج‌گذاری اش در سال ۱۹۵۳ برگزار شد.


نام کامل پرنس چارلز، "چارلز فلیپ آرتر جورج" است. او پس از اینکه شاه شود، الزاماً کینگ چارلز خوانده نخواهد شد و ممکن است نام دیگری، مانند جورج هفتم برای خود انتخاب کند.

وقتی ملکه زنده است،‌ لقب سلطنتی ولیعهد او،‌ شهزاده ویلز (Prince of Wales) است. وقتی ملکه بمیرد و چارلز شاه شود،‌ پرنس ویلیام که اکنون ۴۰ ساله است،‌ ولیعهد بریتانیا می‌شود و لقب سلطنتی شهزاده ویلز به او می‌رسد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گنج‌های پنهان
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها