امارات: محدودیت‌های وضع‌شده از سوی طالبان بر زنان با ارزش‌های اسلامی سازگار نیست

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۱۸

لانا نسیبه، سفیر امارات متحده عربی در سازمان ملل می‌گوید که کشورش وضعیت زنان و دختران افغانستان را از نزدیک پی‌گیری می‌کند.

او در کنفرانس بین‌المللی زنان، صلح و امنیت گفت که محدودیت‌های وضع‌شده از سوی طالبان بر زنان افغانستان «به هیچ وجه» با ارزش‌های اسلامی سازگاری ندارد.

کنفرانس بین‌المللی زنان، صلح و امنیت روز پنجشنبه، ۱۷ سنبله در ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی برگزار شد.

همایش زنان، صلح و امنیت در سال ۲۰۰۰ میلادی با قطعنامه ۱۳۲۵ شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسید و اهمیت مشارکت برابر و کامل زنان برای حفظ صلح و امنیت در مناطق دارای منازعه در سراسر جهان را برجسته می‌کند.

خانم نسیبه در ماه مارچ نیز در واکنش به وضع محدودیت طالبان بر زنان افغانستان گفته بود: «مذهب نمی‌تواند برای توجیه ایدئولوژی افراطی یا تبعیض علیه زنان و دختران استفاده شود.»

در همین حال، محبوبه سراج، از فعالان حقوق زن در این کنفرانس گفت که طالبان موجودیت زنان افغانستان را نادیده می‌گیرند. او افزود: «آنچه امروز در کشور من می‌گذرد، باور نکردنی است. طالبان وجود زنان را نادیده گرفته‌اند.»

او گفت که زنان افغانستان به شدت نیازمند کمک جامعه جهانی اند اما به باور او جامعه جهانی کار قابل توجهی برای زنان افغانستان نکرده است.

او افزود: «چرا باید تا مرز نابودی پیش برویم؟ ما به دنیا چه کردیم که اجازه داد این اتفاق بیفتد. زمانی که به ما نیاز داشتید، در کنار شما ایستادیم، اما مروز برای جهان عنصر نامطلوب هستیم.»

طالبان با به قدرت رسیدن، دختران بالاتر از صنف شش را از رفتن به مکتب محروم کردند و مانع کار و گشت و گذار آزادانه زنانه در اجتماع شدند.

این گروه، با صدور فرمان‌هایی پوشش اجباری را بر زنان افغانستان نیز تحمیل کرده است.

جهان‌نما
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید