جدال مجازی؛ مقام‌های طالبان و جمهوریت بر سر استفاده از کلمه «خوارج» در توییتر درگیر شدند

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۰

انعام‌الله سمنگانی، سرپرست مرکز رسانه‌های طالبان می‌گوید که خوارج در مقابل امیر این گروه ایستاده و با تکفیر، خون مسلمانان را می‌ریزند. اما حلیم فدایی، والی حکومت پیشین می‌گوید داعش یا خوارج «شاگردانِ دیروز طالبان» اند.

او می‌افزاید که از نظر حکومت پیشین طالبان خود «خوارج» اند.

طالبان به گروه داعش خوارج می‌گویند. رئیس مرکز رسانه‌های این گروه می‌گوید که خوارج با شعار «لَا حُکْمَ إِلَّا لِلَّهِ» در مقابل علی، خلیفه چهارم اسلام «بغاوت کردند، از جماعت مسلمانان جدا شدند، مسلمانان را تکفیر‌ کردند و کشتند.»

آقای فدایی می‌گوید که طالبان این شعار را علیه جمهوریت نیز سر می‌دادند و «ما طالبان را باغیان و خوارج می‌گفتیم».

این مقام طالبان تاکید کرده است که نسل امروز «خوارج» نیز «نه در برابر کافران بلکه در مقابل امیر‌ و لشکر مسلمانان ایستاده شده و با تکفیر، خون مسلمانان را می‌ریزند.»

اما حلیم فدایی که در اواخر حکومت اشرف غنی والی پکتیا بود، در پاسخ به سمنگانی می‌گوید که «خوارج امروز، شاگردان دیروز طالبان» اند. او داعش را با کنایه «مجاهدین امروز» گفته است.

او با تاکید بر کلمه خوارج افزوده است که در حال حاضر این «خوارج» همان سیاستی را که طالبان در مقابل حکومت پیشین داشتند، در مقابل حکومت طالبان در پیش گرفته‌اند.

آقای فدایی «خوارج» امروز را «ثمره کشت» طالبان خوانده است.

داعش اکنون مسئولیت اکثر حملات انتحاری و انفجاری در افغانستان را به عهده می‌گیرد؛ کاری که در زمان حکومت پیشین طالبان می‌کردند.

با این حال، سمنگانی در پاسخ به حلیم فدایی گفته است طالبان در برابر «لشکر بوش و اوباما ایستادگی کردند». او در ادامه افزوده است که بعضی افغان‌ها به بهانه جمهوریت برای مصونیت «واشنگتن و نیویارک» جنگیدند.

این تنش به درازا کشیده و حلیم فدایی در پاسخ به گفته‌های فوق، نوشته است: «شما در هواپیماهای امریکا به قندهار نشست کردید و تا آخر امریکایی‌ها را نه بلکه مسلمانان را کشتید.»

مقام‌های پیشین حکومت، دولت را یک نظام اسلامی و جنگ طالبان و حملات انفجاری این گروه را «غیر انسانی و غیراسلامی» می‌دانستند. حکومت پیشین همواره طالبان را «باغی و خوارج» می‌دانست.

با تسلط طالبان بر افغانستان، گروه داعش حملات خود را شدت بخشیده است. اکنون طالبان گروه داعش را «خوارج» می‌داند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید