منابع از کوچ اجباری شماری از ساکنان خواجه‌ بهاءالدین تخار توسط کوچی‌های مسلح خبر دادند

شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۹

منابع می‌گویند کوچی‌های مسلح به همکاری طالبان شماری از ساکنان ولسوالی خواجه بهاءالدین تخار را از خانه‌های شان بیرون کردند.

ویدیوی رسیده به افغانستان اینترنشنال نشان می‌دهد وسایل خانه‌ برخی ساکنان روستای لاله‌گذر و گل‌بهار بیرون انداخته شده و آنان نسبت به این کار اعتراض می‌کنند.

ساکنان این دو روستا می‌گویند پس از غصب خانه‌های‌شان توسط کوچی‌های مسلح، آنها به طالبان شکایت کردند، اما استخبارات طالبان پس از حضور در محل از کوچی‌ها طرفداری کرد.

ویدیویی که در اختیار افغانستان اینترنشنال قرار گرفته نشان می‌دهد که ساکنان محل به غصب خانه‌های‌شان اعتراض می‌کنند و زنان و کودکان در کوچه فریاد می‌زنند.

در هفته‌های اخیر، منابع محلی در ولایت تخار گفتند که طالبان در ولسوالی خواجه‌ بهاءالدین این ولایت خواهان تخلیه دو روستا شده‌اند. این منابع گفتند که طالبان می‌خواهند کوچی‌هایی که از ولایات جنوبی و پاکستان به این ولسوالی آمده‌اند را در روستاهای لاله‌گذر و کتکجر جابجا کنند.

مقام‌های طالبان در این مورد اظهار نظر نکرده‌اند.

ساکنان محل می‌گویند در دوره شاه امان‌الله خان، بر اساس نظام‌نامه ناقلین، به شماری از پشتون‌های مناطق جنوبی در ولسوالی خواجه بهاءالدین تخار زمین توزیع شد و آنها در این منطقه جابجا شدند. به گفته مردم محل، پس از شروع جنگ‌ها، چهل سال پیش پشتون‌ها این منطقه را ترک و شماری از آنها به پاکستان رفتند. به گفته ساکنان محل، دولت‌های گذشته این زمین‌ها را سپس به مردم بدون سرپناه توزیع کردند.

مردم منطقه می‌گویند پس از غصب خانه‌های شان، آنها جای برای زندگی ندارند.

در جریان یک سال گذشته، گزارش‌های متعددی مبنی بر غصب زمین‌ها و خانه‌های شماری از شهروندان در مناطق مختلف افغانستان توسط کوچی‌ها و افراد طالبان منتشر شده است.

خبرهای ساعت ۱۰ شب
سفری در پاکستان
خبرهای ساعت ۱۰ شب

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید