گروه طالبان گزارش ریچارد بنت را "مغرضانه و دور از واقعیت" خواند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۲

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان با نشر اعلامیه‌ای به گزارش ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان واکنش نشان داد.

آقای مجاهد می‌گوید ریچارد بنت گزارشی "مغرضانه و به دور از واقعیت‌ها" تهیه کرده و پیشرفت‌های طالبان در یک سال گذشته را نادیده گرفته است.

سخنگوی طالبان در بیانیه‌اش نوشته "امروز کدام تهدیدی به زندگی زنان در افغانستان متوجه نیست. هیچ زنی در جنگ و چاپه‌ها نه خودش کشته می‌شود و نه عزیزانش را از دست می‌دهد. اکنون هیچکس به عزت خانم افغان به نظر بد دیده نمی‌تواند و هیچ اولاد بی‌گناه کدام خانم افغان به زندان انداخته نشده است."

ریچارد بنت روز دوشنبه، ۲۱ سنبله در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل گفته بود با وجودی که تمام افغان‌ها در وضعیت دشواری قرار دارند، اما از عقب‌گرد خیره‌کننده زنان و دختران در زمینه‌های حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از زمان به قدرت رسیدن طالبان به شدت نگران است.

این نخستین گزارش مفصل نماینده ویژه حقوق بشر سازمان ملل بود که در نشست شورای حقوق بشر این نهاد ارائه می‌شد.

در این گزارش آمده است: "در هیچ کشور دیگری زنان و دختران به این سرعت از تمام عرصه‌های زندگی عمومی ناپدید نشده‌اند و در تمام جنبه‌های زندگی‌شان به این میزان از حقوق اساسی خود، تنها به دلیل جنسیت، محروم نشده‌اند...این یک موضوع مورد نگرانی برای تمام جهان است و اقدامات فوری برای حفاظت از نظام حقوق بشری لازم است."

گزارشگر ویژه سازمان ملل همچنین گفت عقبگرد در زمینه حقوق دختران و زنان، پیگرد مخالفان و سرکوب آزادی بیان از سوی طالبان به پیمانه‌ای جریان داشته است که می‌توان آن را «خودکامگی» تعبیر کرد.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان می‌گوید: "متاسفانه در گزارش مغرضانه سازمان ملل نه به پیشرفت‌های مثبت طالبان اشاره شده و نه از آن ستایش به عمل آمده است."

آقای مجاهد از سازمان ملل خواسته است که به عقاید،‌ نظریات و باورهای تمام انسان‌های جهان ارج بگذارد و بر میل و مزاج برخی از کشورهایی جهاان می‌بیند و پروپاگند نشر می‌کند.وقف‌گیری نکند. در اعلامیه آقای مجاهد، سازمان ملل متهم شده است که مسایل جهانی را از نگاه برخی از کشورها

پربیننده‌ترین‌ها

بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید