طالبان اسناد جرایم جنگی خود را نشر می‌کند؛ پدر و پسر پنجشیری که پس از اسارت تیرباران شدند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۳

گروه طالبان روز گذشته تصاویری از یک پدر و پسر پنجشیری را نشر کرد که ابتدا اسیر و ساعتی بعد به دست این گروه تیرباران شدند.

به‌نظر می‌رسد طالبان نه تنها کنوانسیون جنیوا را زیر پا می‌گذارد بلکه با نشر تصاویر پیش و پس از تیرباران اسیران جنگی ابایی از نشر شواهد جرایم جنگی خود ندارد.

یافته‌های افغانستان اینترنشنال نشان می‌دهد که جوانی که از روی ظاهرش،‌ در شبکه‌های اجتماعی به نام "مو طلایی" معروف شده، غلام سعید نام دارد و از باشندگان روستای غزو در ولسوال عمرض ولایت پنجشیر بوده است.

برخی چهره‌های رسانه‌ای طالبان،‌ مانند فردی که خود را "جنرال مبین" معرفی می‌کند، با استناد به رنگ موی غلام سعید،‌ ادعا کرده بودند که او شهروند فرانسه است. این در حالی است افراد مو طلایی در افغانستان کم نیستند و در صفوف طالبان هم چنین کسانی دیده می‌شوند.

شاهدان به افغانستان اینترنشنال گفته‌اند که غلام سعید ۳۰ ساله و پدرش ابتدا زنده دستگیر شده و سپس تیرباران شده‌اند.

تصاویری که گروه طالبان از اسیران پنجشیر نشر کرده‌اند، شماری از اسیران از جمله غلام سعید و پدر سالخورده‌اش را با دستان بسته نشان می‌دهد.

در یک ویدیو که یک عضو گروه طالبان گرفته و دو طالب دیگر هم در آن دیده می‌شوند، یک طالب با اشاره به غلام سعید می‌گوید این مقاومتی است و به همراه این سلاح‌ها اسیر شده است. دو طالب دیگر با دست به پشت گردن و صورت غلام سعید می‌زنند.

طالبان از غلام‌سعید و پدرش در هنگام اسارت تصاویر زیادی نشر کرده‌اند و آخرین ویدیو، این دو باشنده پنجشیر را پس از تیرباران شدن نشان می‌دهد.

روز سه‌شنبه سخنگوی گروه طالبان از کشتن ۴۰ نفر از اعضای گروه مقاومت خبر داد. این جبهه می‌گوید طالبان هشت عضو جبهه مقاومت ملی را تیرباران کرده‌اند.

صبغت‌الله احمدی،‌ سخنگوی جبهه مقاومت در توییتر نوشت که این رفتار طالبان با اسیران جنگی،‌ نقض صریح کنوانسیون سوم جنیوا است.

کنوانسیون جنیوا،‌ مصوب سال ۱۹۴۹ که همه کشورها، از جمله افغانستان آن را پذیرفته و ملزم به اجرای آن اند، ناظر بر رفتار طرف‌های درگیر با اسیران جنگی است. در این کنوانسیون،‌ نه تنها کسی اجازه کشتن اسیران جنگی را ندارد،‌ بلکه رفتار انسانی با اسیران باید تضمین شود.

بخش دیگری از کنوانسیون جنیوا، طرف‌های درگیر در جنگ را ملزم می‌کند که علاوه بر رفتار انسانی با اسیران،‌ مشخصات کامل آن‌ها را اعلام کنند.

طرف‌های درگیر همچنین از اعمال فشار بر اسیران جنگی برای کسب اطلاعات از آن‌ها و همچنین گروگان‌ گرفتن اسیران جنگی به منظور دست‌یافتن به اهداف نظامی یا سیاسی خود منع شده‌اند.

به نظر می‌رسد که گروه طالبان که سال گذشته بر افغانستان مسلط شده و اکنون ادعای دولت‌داری در این کشور دارد، به رفتار غیرقانونی خود با اسیران جنگی ادامه می‌دهد و از همگانی کردن این سوء‌ رفتار، به قصد کاهش روحیه طرف مقابل جنگ هم ابایی ندارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.