خامنه‌ای کجاست؟؛ گمانه‌زنی‌ها درباره بیماری یا مرگ رهبر جمهوری اسلامی

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۳

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی مدتی است که در رسانه‌ها دیده نشده و یک دیدار مهم از پیش برنامه‌ریزی شده او با اعضای مجلس خبرگان رهبری هم لغو شده است.

این غیبت و همچنین نشر نشدن تصاویر دیدار ادعاشده او با ورزشکاران گمانه‌زنی‌ها درباره وخامت حال یا حتی مرگ او را افزایش داده است.

موضوع سلامتی علی خامنه‌ای،‌ رهبر ۸۳ ساله جمهوری اسلامی ایران در هفته‌های اخیر محل بحث و گفت‌وگو بوده است.

در پی لغو دیدار او با اعضای مجلس خبرگان رهبری، نهادی که بر اساس قانون، کارش گزینش رهبر و نظارت بر کار اوست، و همچنین پخش نشدن تصاویر دیداری که گفته می‌شود رهبر جمهوری اسلامی اخیرا با «جمعی از ورزشکاران» داشته است، احتمال وخامت حال یا حتی مرگ او بار دیگر برجسته شده است.

در تازه‌ترین رویداد در این ارتباط، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) روز سه‌شنبه خبری را حذف کرد که در آن به نقل از فرماندار شهر شمالی گرگان گفته شده بود قرار است علی خامنه‌ای با شماری از بسیجیان (شبه‌نظامیان حامی رهبر جمهوری اسلامی) دیدار کند.

سه روز پیش، یک نماینده مجلس خبرگان، درباره دیدار نکردن اعضای این مجلس با علی خامنه‌ای به روزنامه همدلی گفت: «از آنجایی‌ که رهبری درباره موضوعات مختلف صحبت می‌کنند دیگر جایز ندانستند الان صحبتی داشته باشند و این دیدار برای راحتی و وقت ایشان انجام نشد.»

این در حالی است که تا پیش از این، بعد از برگزاری هر دوره از اجلاس خبرگان، اعضای این مجلس با علی خامنه‌ای دیدار می‌کردند.

رسانه‌های نزدیک به دولت در ایران روز سه‌شنبه ۱۵ سنبله خبر داده بودند که در پایان نشست خبرگان، اعضای این مجلس با رهبر دیدار می‌کنند اما این دیدار به گونه ناگهانی لغو شد.

علیرضا افشار که برخی رسانه‌ها از جمله سایت العربیه او را محافظ پیشین میرحسین موسوی معرفی کرده‌اند، روز یک‌شنبه ۲۰ سنبله در توییتر ادعا کرد که با گذشت دو شبانه‌روز «شیفت حلقه‌های چهارگانه محافظان آن دیگری [خامنه‌ای] تعویض نشده؛ در اندرونی کاخ مرمر [اقامت‌گاه رهبر] خبری است که نمی‌خواهند فعلا به بیرون درز کند.»

همچنین برخی رسانه‌های دولتی روز دوشنبه اخباری را به نقل از صفحات اینستاگرامی از دیدار علی خامنه‌ای با شماری از ورزشکاران منتشر کردند، اما هنوز هیچ خبر و عکس رسمی‌ از این دیدار ادعاشده منتشر نشده است.

پیش از این و در مواردی که حال عمومی رهبر جمهوری اسلامی مناسب نبوده است، دیدارهای عمومی او لغو شده‌اند.

با توجه به شفاف نبودن اطلاع‌رسانی درباره وضعیت جسمی علی خامنه‌ای، تاکنون بارها آوازه‌هایی درباره وخامت اوضاع جسمی او و حتی مرگش منتشر شده اما هیچ رسانه و سازمان مستقلی قادر به تایید اطلاعات در این زمینه نبوده است.

علی خامنه‌ای که بر اساس برخی گزارش‌های غیررسمی به سرطان پروستات مبتلاست، در ماه سنبله سال ۱۳۹۳ در یک شفاخانه دولتی در تهران تحت عمل جراحی پروستات قرار گرفت.

دولت ایران در آن زمان نتوانست خبر بستری شدن و عمل جراحی علی خامنه‌ای را پنهان کند. مقام‌های دولتی در روزهایی که او در شفاخانه بستری بود، یکی پس از دیگری به دیدارش می‌رفتند و با او عکس می‌گرفتند.

علی خامنه‌ای پس از ترخیص از شفاخانه،‌ با خبرنگار تلویزیون دولتی ایران مصاحبه کرد و در پاسخ به یک پرسش درباره وضعیت سلامتی‌ خود،‌ ۱۲ دقیقه حرف زد و از جمله به امریکا و سیاست‌های درباره جنگ با داعش تاخت.

او در اوایل دهه ۶۰ خورشیدی در یک بمب‌گذاری مصدوم شد. این انفجار منجر به معلولیت او از ناحیه دست راست شد.

در هفته‌های اخیر، حرف و حدیث‌هایی درباره موروثی شدن رهبری در ایران و انتخاب مجتبی،‌ فرزند ارشد علی خامنه‌ای به جانشینی او مطرح شده است. برخی از ملاهای حکومتی در منابر خود از چنین انتخابی حمایت کرده‌اند.

خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید