روسیه تصمیم امریکا درباره ذخایر بانک مرکزی افغانستان را خلاف قوانین بین‌الملل دانست

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۴

سفارت روسیه در واشنگتن می‌گوید که تصمیم امریکا مبنی بر انتقال ۳.۵ میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان به «صندوق افغان» در تناقض با موازین قوانین بین‌الملل است. در بیانیه این سفارت آمده که مردم افغانستان، بدون کنترول خارجی، باید دارایی‌های متعلق به خود را مستقلانه اداره کنند.

وزارت خارجه امریکا روز چهارشنبه ۲۳ سنبله، با نشر اعلامیه‌ای مطبوعاتی از ایجاد صندوق افغان در جینوای سوئیس خبر داد.

امریکا می‌گوید که این صندوق ۳.۵ میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان را محافظت می‌کند و در عین حال کمک خواهد کرد تا چالش‌های اقتصادی پیش روی افغانستان کاهش یابد.

در اعلامیه مشترک وزارت امور خارجه و وزارت خزانه‌داری امریکا آمده است که حفظ ذخایر بانک مرکزی افغانستان از طریق صندوق افغان سبب خواهد شد تا این پول به نفع مردم افغانستان مصرف شده و در عین حال از دست طالبان و سایر گروه‌های تندرو در افغانستان دور نگه داشته شود.

رویترز به نقل از چند مقام امریکایی گزارش داده که این صندوق از سوی هیئتی متشکل از نمایندگان امریکا، سوئیس و دو مقام پیشین حکومت افغانستان نظارت خواهد شد.

رویترز از انوارالحق احدی، رئیس بانک مرکزی و وزیر مالیۀ اسبق افغانستان و شاه محمد محرابی، عضو شورای عالی بانک مرکزی افغانستان و استاد کالج مونتگومری در ایالت مریلند امریکا به عنوان دو ناظر افغان این صندوق یاد کرده است.

سفارت روسیه در واشنگتن اما این تصمیم امریکا را محکوم کرده و گفته است که چنین اقداماتی «تنها رنج مردم افغانستان» را تشدید می‌کند.

سفارت روسیه در اعلامیه‌ای می‌گوید: «ما از بیانیه وزارت امور خارجه و خزانه‌داری ایالات متحده در مورد ایجاد «صندوق افغان» که قرار است ۳.۵ میلیارد دالر از ذخایر بانک مرکزی افغانستان به آن واریز شود، اطلاع یافتیم.»

خبرگزاری روسی تاس به نقل از اعلامیه سفارت روسیه گزارش داد: «این اقدام برخلاف درخواست‌های متعدد مردمی، سازمان‌های بشردوستانه امریکا و جهان و همچنین اقتصاددانان برجسته انجام شده است.»

در بیانیه این سفارت آمده است: «مردم افغانستان حق دارند مستقلاً دارایی‌های متعلق به خود را بدون کنترول خارجی اداره کنند. سفارت فدراسیون روسیه قویاً معتقد است که این گونه اقدامات ایالات متحده، صرف نظر از این که از کدام شعار بشردوستانه به عنوان پرده استفاده می‌کند، تنها رنج مردم افغانستان را تشدید می‌کند.»

سفارت روسیه یکبار دیگر خواستار بازگرداندن دارایی‌های افغانستان به بانک مرکزی این کشور شده است.

جهان‌نما
آنجا که نور می‌درخشد
خبرهای ساعت ۱۰ شب

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید