نزدیک به نیمی از پناهندگان جدید افغان در جاپان به افغانستان بازگشتند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۴

روزنامه جاپانی مینی‌چی گزارش داد که بیش از ۴۰ درصد از ۱۶۹ نفری که با سقوط کابل به جاپان تخلیه شده بودند، به افغانستان بازگشتند.

این پناهندگان از فقدان حمایت‌های دولت جاپان شکایت داشتند و ادعا کردند که کارمندان وزارت خارجه جاپان آنها را به بازگشت به افغانستان تشویق کرده بودند.

این افغان‌ها قبلا با حکومت جاپان در افغانستان کار می‌کردند.

برخی از آنان به خبرگزاری کیودو گفتند که تعدادی از کارمندان وزارت خارجه جاپان به خانه‌های شان آمده و بر آنها فشار آوردند که جاپان را ترک کنند. این کارمندان به آنها گفتند که زندگی و کار کردن در جاپان بسیار دشوار است و بهتر است که خاک این کشور ترک کنند.

۷ نفر از این پناهجویان به این روزنامه گفتند که آنها راهی برای رفتن و اقامت در امریکا و بریتانیا پیدا کردند.

جاپان از جمله کشورهایی است که قوانین خیلی سخت برای پذیرش پناهجو دارد و تنها به ۹۸ پناهجوی تخلیه شده به این کشور اقامت داده است.

به گفته این پناهجویان، کارمندان وزارت خارجه جاپان به آنها گفتند که در صورت بازگشت به افغانستان، حکومت جاپان آماده پرداخت مصارف بازگشت شان خواهد پرداخت.

اکثر این پناهندگان به زبان جاپانی صحبت کرده نمی‌توانند. یک سازمان کاریابی جاپانی به آنها گفته بود که به دلیل ناآشنایی به زبان جاپانی، یک درصد هم چانس پیدا کردن کار در جاپان را ندارند.

وزارت خارجه جاپان این موضوع را رد کرد که پناهندگان افغان را تشویق به بازگشت به افغانستان کرده است. اما به گفته این وزارت، حکومت جاپان بیشتر از یکسال پناهندگان افغان را کمک کرده نمی‌تواند.

جهان‌نما
خبرها
سفیران - فصل سوم

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید