طالبان افراد و سازمان‌های همکار با «صندوق امانی افغانستان» را جریمه و تحریم می‌کند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۴

وزارت خارجه طالبان در بیانیه‌ای گفته است که این گروه افراد، نهادها و شرکت‌هایی را که در تسهیل و مصرف ذخایر ارزی افغانستان سهم گیرند، جریمه کرده و فعالیت شان را در افغانستان ممنوع خواهد کرد.

امریکا قرار است نیمی از ذخایر ارزی بانک مرکزی را به یک صندوق امانی در سوئیس بسپارد.

این وزارت، رژیم طالبان را یک «حکومت مسئول» توصیف کرده که برای رفع نگرانی‌ها در مورد «استقلال و حرفه‌ای بودن» بانک مرکزی، حاضر است «سازوکار نظارت» بر ذخایر ارزی را بپذیرد.

امریکا گفته است که طالبان به هیچ وجه به ذخایر ارزی در این صندوق دسترسی نخواهد داشت و پول‌ها تحت نظر یک هیات بیطرف و بر اساس قوانین سوئیس مصرف خواهد شد.

در بیانیه وزارت خارجه طالبان گفته شده است که اگر پول ذخایر ارزی به اهدافی غیر از ثبات پولی و بانکی افغانستان مصرف شود، «اقدام منفی امریکا علیه ثبات اقتصادی افغانستان» خواهد بود.

طالبان با لحن تهدید آمیزی گفته است اگر پول بانک مرکزی بدون نظر طالبان مصرف شود، این گروه «تمام افراد، نهادها و شرکت‌هایی را که به تسهیل این اقدام غیرقانونی و سوءاستفاده از ذخایر ارزی برای فعالیت‌های بشردوستانه یا اهداف دیگر مبادرت ورزند، جریمه کرده و فعالیت شان را ممنوع خواهد کرد.»

بنا به اعلام وزارت‌های خارجه و خزانه داری امریکا، یک حسابرس خارجی بر اساس قوانین سوئیس، «صندوق امانی افغان» را نظارت و تفتیش خواهد کرد.

این صندوق، مسئولیت وظایف اصلی بانک مرکزی مانند پرداخت‌های بین‌المللی افغانستان، واردات برق و احتمالا نیازهای دیگری مانند چاپ ارز را بر عهده خواهد داشت.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید