امریکا: با ادامه محرومیت نیم جامعه از حقوق اساسی، تحریم‌ها بر طالبان باقی می‌ماند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۴

سخنگوی وزارت خارجه امریکا می‌گوید طالبان خواهان رفع تحریم‌ها و روابط بهتر با امریکا و جامعه جهانی هستند.

ند پرایس در نشست خبری افزود جامعه بین‌المللی تا زمانی که طالبان به طور سیستماتیک نیمی از جامعه افغانستان را از حقوق اساسی‌شان محروم کند این تحریم‌ها را کاهش نخواهد داد.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز چهارشنبه ۲۳ سنبله در یک نشست خبری گفت که طالبان خواهان روابط بهتر با امریکا و جامعه بین‌المللی هستند و خواستار بازگشایی دفاتر دیپلماتیک و سفارت‌ها در افغانستان شده‌اند.

او تاکید کرد که «از طرف شرکا و متحدانمان، به صراحت اعلام کرده‌ایم که ما به دنبال رسمیت دادن نیستیم.»

وی خاطر نشان ساخت: «ما به دنبال این هستیم که در کجا در راستای منافع خود فقط وارد نوعی از تعامل عملی با طالبان شویم که آنان را در مسیر درست سوق دهد.»

ند پرایس در خصوص روابط دیپلماتیک امریکا با طالبان گفت که تعامل میان دو طرف در سطح ارشد وجود نداشته است و تا زمانی که مسایل حقوق بشری و تعهدات ضد تروریسم از جانب طالبان انجام نشود هیچ بهبودی در روابط با طالبان حاصل نمی‌شود.

آقای پرایس افزود که به تعامل با آنها ادامه خواهیم داد تا زمانی که شاهد پیشرفت‌هایی در قسمت‌هایی باشیم که بیشتر به آنها اهمیت می‌دهیم.

او در بخشی از سخنانش درباره ایجاد صندوق امانی افغان در سوئیس به خبرنگاران گفت که این صندوق به منظور پرداخت کمک‌های بشردوستانه ایجاد نشده و طالبان به این صندوق دسترسی نخواهد داشت.

ند پرایس گفت که طالبان نمی‌توانند اهرم‌های نظارتی بر این دارایی‌های صندوق امانی افغان را بشکنند و از طریق نهادهای خاص به مصرف برسانند.

به گفته وزارت خارجه امریکا، صندوق امانی برای پرداخت بدهی‌های بین‌المللی ایجاد شده و چیزی جدا از کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی است.

آقای پرایس افزود: «پرداخت‌های برق و سایر بدهی‌های بین‌المللی در صورتی که پرداخت نشوند افغانستان را در سطوح بزرگ‌تری از بی‌ثباتی اقتصادی کلان فرو می‌برد و این به نفع مردم افغانستان نیست.»

وزارت‌ امور خارجه و خزانه‌داری امریکا روز چهارشنبه در بیانیه مشترکی اعلام کردند که ۳.۵ میلیارد دالر از دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان را به یک صندوق امانی در سوئیس منتقل می‌کند تا برای کمک به اقتصاد افغانستان به مصرف برسد.

امریکا می‌گوید این صندوق ذخایر بانک مرکزی افغانستان را محافظت می‌کند و در عین حال کمک خواهد کرد تا چالش‌های اقتصادی پیش روی افغانستان کاهش یابد.

به دنبال این تصمیم، بانک مرکزی افغانستان که اداره طالبان فعالیت می‌کند از امریکا خواسته است در این مورد تجدید نظر کند.

بانک مرکزی افغانستان این اقدام امریکا را «انتقال و اختصاص این ذخایر برای رسیدن به اهداف نامرتبط» توصیف کرده است.

ایالات متحده باور دارد که حفظ ذخایر بانک مرکزی افغانستان از طریق صندوق امانی در جینوای سوییس سبب خواهد شد تا این پول به نفع مردم افغانستان مصرف شده و در عین حال از دست طالبان و سایر گروه‌های تندرو در افغانستان دور نگه داشته شود.

صندوق امانی مسئولیت وظایف اصلی بانک مرکزی مانند پرداخت‌های بین‌المللی افغانستان، واردات برق و احتمالا نیازهای دیگری مانند چاپ ارز را بر عهده خواهد داشت.

آقای پرایس در این نشست خبری خاطرنشان کرد که طالبان هیچ اطمینانی ارائه نکرده‌اند که نشان‌دهنده جلوگیری از «اهداف شرورانه» باشد.

خبر ورزشی
دیدگاه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید