بازتاب نشست ویانا در رسانه‌های پاکستانی؛ "مسعود خواهان ایجاد جبهه سیاسی جدید ضد طالبان شد"

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۲۵

روزنامه‌های دان و تریبون پاکستان نوشته‌اند که احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان خواهان ایجاد "جبهه سیاسی ضد طالبان" شده است.

دان و تریبون نوشته‌اند که آقای مسعود در اجلاس ویانا از سیاستمداران در تبعید خواسته برای پایان دادن به "حاکمیت طالبان" یک راه حل سیاسی پیدا کنند.

این دو روزنامه افزوده که احمد مسعود خواست خود را شروع یک "مرحله جدید" توصیف کرده و گفته که وقت آن است تا طالبان را به میز مذاکره برگردانند.

دان و تریبون از قول رهبر جبهه مقاومت ملی نوشتند: " ما می‌خواهیم (رهبران) در تبعید را متحد کنیم و آرام و آرام گفتگو را توسعه داده و به نقطه‌ای برسانیم که نقشه‌راهی برای آینده افغانستان داشته باشیم. ما در شروع یک مرحمله جدید هستیم."

نشست ویانان حدود سی تن از مخالفان طالبان را که عمدتا در خارج از افغانستان زندگی‌کنند گردهم آورد.

به نوشته این دو روزنامه، آقای مسعود گفته که بسیاری گروه‌های که اخیرا در بیرون افغانستان تشکیل شده‌اند از شرایط فعلی افغانستان راضی نیستند و زمانی آن است که بر اختلافات فایق آمده و "بر زخم‌ها مرهم" گذاشته شود.

نشست خبری احمد مسعود

رهبر جبهه مقاومت ملی در یک نشست خبری در ویانا گفت که سطح پایین توقعات جامعه جهانی از طالبان فاجعه‌بار بوده است.

احمد مسعود می‌گوید طالبان به صورت داوطلبانه تغییر را نمی‌پذیرند و باید فشارها بر این گروه بیشتر شود.

نشست سه روزه بین‌الافغانی با حضور شماری از سیاست‌مداران و مخالفان طالبان روز پنجشنبه در ویانا، پایتخت اتریش آغاز شد.

احمد مسعود یکی از اعضای این نشست در خصوص اهداف برگزاری این نشست گفت که طالبان با اقدامات شان شکاف میان اقوام و گروه‌های مختلف افغانستان را بیشتر می‌کنند و هدف از برگزاری این نشست تقویت اتحاد میان مردم و ایجاد یک دولت مشروع در افغانستان است.

او در مورد نحوه حکومت‌داری طالبان افزود که این گروه به صورت آگاهانه میان اقوام افغانستان دشمنی ایجاد می‌کند و با ایجاد چند دستگی میان مردم حکومت می‌کنند.

او تاکید کرد که مردم افغانستان در برابر تمامیت‌خواهی و خودکامگی باید متحد باشند.

خبرها
دیدگاه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید