قربانیان حملات تروریستی از بایدن خواستند درباره دارایی‌های افغانستان به نفع آنان اقدام کند

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۲۵

شبکه سی‌بی‌اس گزارش می‌دهد که خانواده‌های بیش از ۳۵۰ قربانی حملات تروریستی در امریکا با ارسال نامه‌ای به جو بایدن، از او خواسته‌اند تا بخشی از دارایی‌های مسدودشده افغانستان را به نفع آنان به صندوق ایجاد شده توسط کنگره واریز کند.

آنان خواستار غرامت از بخشی این دارایی‌ها هستند.

در نامه این خانواده‌ها به جو بایدن که یک نسخه آن به دست شبکه خبری سی‌بی‌اس رسیده، آمده است: «امروز از شما یک درخواست محترمانه اما فوری داریم و آن انتقال دارایی‌های مسدودشده افغانستان به صندوق قربانیان تروریزم دولتی است.»


در این نامه همچنین آمده است که انتقال دارایی‌های مسدودشده افغانستان به صندوق مذکور «اهداف رئیس جمهور ایالات متحده در راستای حمایت از قربانیان تروریزم در امریکا» را برآورده می‌کند.


خانواده‌های قربانیان حملات تروریستی می‌گویند از این که پرداخت غرامت از دارایی‌های افغانستان به دادگاهی در نیویارک محول شده، نیز ناراحت اند.


آنان می‌گویند که این تصمیم «مانورهای قانونی» و «بازی‌های سیاسی» ایجاد کرده است.
جو بایدن در ماه فبروی سال جاری با امضای یک فرمان اجرایی، برخی از دارایی‌های مسدود شده افغانستان را به دادگاه نیویارک برای رسیدگی به ادعای غرامت قربانیان سپرد.


اما ماه گذشته یک قاضی در نیویارک گفت که او قادر به پرداخت هیچ بخشی از دارایی‌های مسدود شده نیست.

قاضی سارا نتبرن حکم داد که اگرچه این خانواده‌ها «سال‌ها برای عدالت، پاسخگویی و دریافت غرامت مبارزه کرده اند» اما با این وجود، «دارایی‌هایی بانک مرکزی افغانستان از ساحه اختیارات قضایی در امریکا مصون است و قانون پرداخت غرامت‌هایی را که دادگاه ممکن است مجاز بداند، محدود می‌کند.»

این قاضی همچنین گفته بود که پرداخت غرامت به خانوانه‌های قربانیان حملات تروریستی از دارایی‌های افغانستان به معنای به رسمیت شناختن طالبان به عنوان حکومت در افغانستان می‌تواند باشد.

خبرهای ساعت ۱۰ شب
سفیران - فصل سوم
دیدگاه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید