به کما رفتن دختر جوانی در ایران در پی بازداشت از سوی پولیس مذهبی، خشم عمومی را برانگیخت

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۲۵

ضرب و جرح مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله، از سوی گشت ارشاد و به کما رفتن او خشم عمومی را در شبکه‌های اجتماعی ایران در پی داشته است. لیه رمینی، بازیگر امریکایی می‌گوید: «مهسا پس از شکنجه، به کما رفته است و اینکه او به دلیل داشتن حجاب نامناسب دستگیر شده، ماجرا را وحشتناک‌تر می‌کند.»

پانته‌آ بهرام، بازیگر ایرانی، با انتشار تصویری از مهسا امینی نوشت: "شما هیولایید، وگرنه این حجم از توحش برای حضرت شیطان هم قفل است"

در همین حال، کاکای مهسا امینی به نشریه اینترنتی فراز گفت: "امروز نوبت دختر ما بود، فردا نوبت دختری دیگر است."

او افزود: "ترسی از کسی نداریم. اینجا ما طلبکاریم."

کاکای مهسا گفت: "فرمانده پولیس نزد ما و آمد و وقتی از آنها پرسیدیم چه می‌خواهید گفت نگران نباشید، گفته‌ایم که نان شب به شما بدهند. به آنها گفتم این مشکل حل شدنی نیست. امروز نوبت دختر ما بود، فردا نوبت دختری دیگر است."

در همین حال هشتگ #مهساـامینی در توییتر فارسی ترند شده و در کلاب هاوس اتاق‌های فراوانی با موضوع به کما رفتن مهسا امینی تشکیل شده است.

دو روز پس از سکته مغزی و قلبی مهسا امینی در مرکز پولیس امنیت اخلاقی در خیابان وزرای تهران، پولیس در اطلاعیه‌ای بدرفتاری با او و ضرب‌وجرحش را "اخبار و ادعاهای رسانه‌های معاند درباره این حادثه" خواند و آن را رد کرد.

در اطلاعیه پولیس تهران درباره مهسا امینی، بدون این که نام او ذکر شود، آمده است: "خانمی برای توجیه و آموزش به یکی از بخش‌های پولیس تهران بزرگ هدایت شده بود که ناگهان در جمع سایر افراد هدایت شده، به طور ناگهانی دچار عارضه قلبی شد."

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی در واکنش به اطلاعیه پولیس درباره به کما رفتن مهسا امینی، آن را دروغی آشکار خواندند و از گشت ارشاد با عنوان "گشت کشتار" یاد کردند.

بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی این حادثه را با اتفاق‌های مشابهی همچون "مرگ ناگهانی" زهرا کاظمی "بر اثر برخورد سرش با جسمی سخت هنگام بازجویی"، درگذشت زهرا بنی‌یعقوب در شب نخست بازداشتش با توجیه "خودکشی" و مرگ ستار بهشتی بر اثر خونریزی داخلی شدید در هنگام بازجویی مقایسه کرده‌اند.

روز ۲۲ سنبله، مهسا امینی که همراه خانواده‌اش از سقز به تهران آمده بود، توسط ماموران گشت ارشاد، پولیس مذهبی ایران با بهانه حضور در "کلاس توجیهی" بازداشت شد اما دو ساعت بعد، پیکر نیمه‌جان او را در حالی که به کما رفته بود، با آمبولانس به شفاخانه منتقل کردند.

خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید