شورای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از روسیه خواست نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا را ترک کند

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۲۵

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، متشکل از ۳۵ کشور، روز پنجشنبه قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن از روسیه خواسته شده به اشغال نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در اوکراین پایان دهد.

این قطعنامه با ۲۶ رای موافق، دو رای مخالف و ۷ رای ممتنع در یک نشست غیرعلنی به تصویب رسید.

این دومین قطعنامه در مورد تهاجم روسیه به اوکراین است که توسط هیئت مدیره آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصویب می‌شود. اولین قطعنامه در ماه مارچ قبل از کنترول نیروهای روسیه بر زاپوریژیا، بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا تصویب شده بود.

هر دو قطعنامه توسط کانادا و پولند به نمایندگی از اوکراین که در هیئت مدیره نیست، پیشنهاد شده است.

این قطعنامه از روسیه می‌خواهد فورا تمام اقدامات علیه نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا و هر تأسیسات هسته‌ای دیگر در اوکراین را متوقف کند.

به گزارش رویترز، روسیه و چین کشورهایی بودند که رای منفی دادند و مصر، افریقای جنوبی، سنگال، ویتنام، هند و پاکستان رای ممتنع دادند.

در متن این قطعنامه آمده است: «این هیئت از اقدامات خشونت‌آمیز مداوم فدراسیون روسیه علیه تاسیسات هسته‌ای در اوکراین، از جمله تصرف اجباری و کنترول تاسیسات هسته‌ای، ابراز تاسف می‌کند.»

هیئت روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این متن را ضد روسی خواند و گفت: «نقطه ضعف این قطعنامه این است که چیزی در مورد «گلوله‌باران سیستماتیک» نیروگاه گفته نشده است.»

در بیانیه هئیت روسی آمده است: «دلیل ساده است. این گلوله‌باران توسط اوکراین انجام می‌شود که به هر طریق ممکن توسط کشورهای غربی حمایت و محافظت می‌شود.»

قطعنامه مصوب آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌افزاید که اشغال نیروگاه زاپوریژیا توسط روسیه به طور قابل توجهی خطر یک حادثه هسته‌ای را افزایش می‌دهد.

روسیه و اوکراین بارها یکدیگر را به گلوله باران نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در جنوب اوکراین متهم کرده اند.

این نیروگاه در ماه مارچ از سوی نیروهای روسی تصرف شد اما کارکنان اوکراینی مدیریت آن را به عهده دارند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
دیدگاه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید