اعلامیه نشست ویانا: ما طرفدار حل معضل کشور از راه گفتگوی سیاسی هستیم

شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۶

شرکت‌کنندگان نشست ویانا در اعلامیه‌ای گفته‌اند که طرفدار حل معضل افغانستان از راه گفتگوی سیاسی هستند و برای آن از تمام ابزار لازم در چارچوب قوانین بین‌المللی استفاده خواهند کرد. شرکت‌کنندگان همچنین تاکید کرده‌اند که از مقاومت مردم برای تامین خواست‌های مشروع حمایت می‌کنند.

در این نشست که نخستین گردهمایی مخالفان طالبان در یک کشور غربی بود، حدود ۳۰ چهره سیاسی و مخالفان طالبان حضور داشتند.

اعلامیه نشست ویانا، روز شنبه ۲۶ سنبله صادر شده و طالبان تاکنون نسبت به آن واکنشی نداشته‌اند.

این نشست روز پنجشنبه ۲۴ سنبله به مدت سه روز، با هدف گفتگو در مورد آینده افغانستان آغاز شد.

فاجعه روز افزون بشری و بحران اقتصادی در کشور، عدم مشروعیت ملی و بین المللی نظام، انزوای افغانستان، نقض متداوم حقوق بشری و شهروندی به ویژه حذف سیستماتیک زنان، وضع محدودیت آموزش دختران و حق کار برای زنان، زندانی کردن فراقانونی، قتلهای هدفمند، شکنجه و محکمه صحرایی و جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت، گسترش فعالیت‌های گروه‌های تروریستی منطقه‌ای و بین‌المللی، سلب آزادی بیان، آزادی رسانه‌ها و فعالیت‌های مدنی و سیاسی، تبعیض ساختاری، تمامیت‌خواهی و نادیده گرفتن تنوع اجتماعی افغانستان، الغای قوانین ملی و نقض صریح تعهدات بین المللی و قطع‌نامه های ملل متحد، و فقدان یک روند فراگیر سیاسی و گفتمان ملی، نکاتی است که در اعلامیه نشست ویانا برجسته شده است.

شرکت‌کنندگان نشست ویانا می‌گویند با در نظر داشت موارد فوق، نشست ویانا را آغاز روند سیاسی معنی‌دار میان تمام جریانها، احزاب و فعالین سیاسی و مدنی جهت توسعه و تحکیم یک دیدگاه مشترک که منجر به شکل دادن یک ساختار جامع و بدیل سیاسی شود، می‌دانند.

بازگشایی مکاتب دخترانه، دفاع از حقوق زنان، مستندسازی جنایت طالبان، ایجاد یک نظام مردم سالار نیز از دیگر مواردیست که شرکت کنندگان نشست ویانا بر آن تاکید کرده‌اند.

آن‌ها همچنین گفته‌اند که ما از اجماع منطقه‌ای و جهانی برای به رسمیت نشناختن رژیم طالبان تا ایجاد دولت مبتنی بر اراده مردم استقبال می‌کنیم.

احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی که از شرکت‌کنندگان این نشست بود، روز گذشته در یک نشست خبری تاکید کرد که طالبان به صورت داوطلبانه تغییر را نمی‌پذیرند و باید فشارها بر این گروه بیشتر شود.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید