طالبان: اگر صحت ویدیوها ثابت شد، عاملان تیرباران اسرا در پنجشیر را به پنجه قانون می‌سپاریم

شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۶

وزارت دفاع طالبان در اعلامیه‌ای می‌گوید تحقیقات در مورد ویدیوهایی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده جریان دارد. به گفته این وزارتخانه طالبان اگر ثابت شد که ویدیوها تازه است و مربوط ولایت پنجشیر می‌شود، عاملان تیرباران اسیران "دستگیر و به پنجه قانون سپرده خواهند شد."

در هفته‌ای که گذشت تصاویر و ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد افراد طالبان به تیرباران شماری از اعضای جبهه مقاومت ملی افغانستان دست می‌زنند.

همزمان ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان اعلام کرد که ده‌ها عضو جبهه مقاومت ملی افغانستان به شمول شماری از فرماندهان این جبهه را کشته و بیش از صد نفر دیگر را دستگیر کرده است.

در یکی از این ویدیوها تصویر یک پدر و پسر پنجشیری نشر شده بود که ابتدا اسیر و ساعتی بعد به دست طالبان تیرباران شدند.

یافته‌های افغانستان اینترنشنال نشان می‌دهد که جوانی که از روی ظاهرش،‌ در شبکه‌های اجتماعی به نام "مو طلایی" معروف شده، غلام سعید نام دارد و از باشندگان روستای غزو در ولسوال عمرض ولایت پنجشیر بوده است.

برخی چهره‌های رسانه‌ای طالبان،‌ مانند فردی که خود را "جنرال مبین" معرفی می‌کند، با استناد به رنگ موی غلام سعید،‌ ادعا کرده بودند که او شهروند فرانسه است. این در حالی است افراد مو طلایی در افغانستان کم نیستند و در صفوف طالبان هم چنین کسانی دیده می‌شوند.

شاهدان به افغانستان اینترنشنال گفته‌اند که غلام سعید ۳۰ ساله و پدرش ابتدا زنده دستگیر شده و سپس تیرباران شده‌اند.

تصاویری که گروه طالبان از اسیران پنجشیر نشر کرده‌اند، شماری از اسیران از جمله غلام سعید و پدر سالخورده‌اش را با دستان بسته نشان می‌دهد.

در یک ویدیو که یک عضو گروه طالبان گرفته و دو طالب دیگر هم در آن دیده می‌شوند، یک طالب با اشاره به غلام سعید می‌گوید این مقاومتی است و به همراه این سلاح‌ها اسیر شده است. دو طالب دیگر با دست به پشت گردن و صورت غلام سعید می‌زنند.

طالبان از غلام‌سعید و پدرش در هنگام اسارت تصاویر زیادی نشر کرده‌اند و آخرین ویدیو، این دو باشنده پنجشیر را پس از تیرباران شدن نشان می‌دهد.

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید