پیامدهای مرگ مهسا امینی؛ اعتراضات ضد دولتی در کردستان ایران ادامه دارد

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۷

دو روز بعد از جان باختن مهسا امینی، دختر جوانی که بعد از "بازداشت و لت‌وکوب" پولیس مذهبی ایران درگذشت، خشم عمومی و اعتراضات همچنان ادامه دارد.

مقامات اصرار دارند که دولت نقشی در مرگ او نداشته، اما جامعه مدنی با نشر فراخوانی مردم را به اعتصاب در روزهای آینده دعوت کرده است.

احزاب کر‌دستان ایران و فعالان مدنی و سیاسی کرد‌ستان، دوشنبه را روز اعتصاب عمومی اعلام کردند.

در این فراخوان که «مرکز همکاری احزاب کردستان ایران» منتشر کرده، از تمامی اقشار مردم کردستان، احزاب سیاسی، نهادهای مدنی و فعالان حقوق بشر خواسته شده است تا در این اعتصاب شرکت کنند.

رضا پهلوی، فعال سیاسی و فرزند محمدرضا پهلوی، شاه سابق ایران نیز ضمن اعلام عزای عمومی در روزهای یک‌شنبه و دوشنبه گفت: «قتل تکان‌دهنده ژینا (مهسا) امینی به دست رژیم ضد ایرانی و زن‌ستیز جمهوری اسلامی، احساسات عموم ملت ایران را جریحه‌دار کرده است. این احساس مشترک، این سوگ ملی، این خشم ملی، نمودار عزم و اراده ملتی است که برای احقاق حقوق خود تا پای جان ایستاده است.»

او افزود: «مقاومتی ۴۳ ساله که با خون ندا رنگین شد و با خون ژینا پایان نخواهد یافت. ما نیاز داریم تا این سوگ و خشم را بیش از پیش به همبستگی ملی و امید به فردایی بدون ظلم و ستم جمهوری اسلامی پیوند بزنیم.»

او خاطرنشان کرد: «از این رو، بیاییم یکشنبه و دوشنبه ۲۷ و ۲۸ شهریور، در روزهای عزای عمومی و سوگواری ملی برای ژینا امینی، یاد و نام او و همه فرزندان جان‌باخته ایران را گرامی و زنده نگه داریم.»

فرح پهلوی، همسر محمدرضا پهلوی، شاه سابق ایران نیز در پیامی در واکنش به «مرگ دلخراش ژینا (مهسا) امینی به دست رژیم زن ستیز جمهوری اسلامی» نوشت: «بار دیگر فرزندی از ایران زمین به دست گزمه‌های حکومتی ضد ایرانی جان خود را از دست داد. من به عنوان یک مادر ایرانی این مصیبت بزرگ و دردناک را به مادر و پدر ژینا و بازماندگان او از صمیم قلب تسلیت می‌گویم.»

روز شنبه هشتک #مهسا_امینی در توییتر از دو میلیون فراتر رفت.

در پی به کما رفتن و جان باختن مهسا امینی پس از بازداشت او از سوی گشت ارشاد، بسیاری از کاربران در توییتر با استفاده از #مهسا_امینی اعتراض خود را اعلام کرده و آن را به یکی از داغ‌ترین هشتگ‌ها تبدیل کردند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید