سرمنشی سازمان ملل بار دیگر خواهان بازگشایی لیسه‌های دخترانه در افغانستان شد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۸

انتونیو گوترش روز دوشنبه در آغاز اجلاس تعلیم و تربیه سازمان ملل در نیویارک از گروه طالبان خواست که جلو آموزش دختران در دوره ثانویه را نگیرد.

سرمنشی سازمان ملل افزود که آموزش دختران گامی در راستای امنیت و توسعه پایدار در افغانستان است.

او گفت: «از این مجلس، از مقامات در افغانستان تقاضا می‌کنم: فوراً، تمام موانع بر سر راه دسترسی دختران به آموزش در مقطع ثانوی را بردارید.»

او با اشاره به مزایای آموزش دختران گفت که «یکی از مهمترین گام‌ها برای رسیدن به صلح، امنیت و توسعه پایدار در هر کشوری است.»

طالبان از زمان بازگشت به قدرت، به بهانه‌های مختلف جلو آموزش دختران در دوره ثانوی گرفته است و فشارهای بین المللی، از جمله درخواست‌های مکرر سازمان ملل را نادیده گرفته است.

گوترش در این سخنرانی به گام‌های جهانی برای تحول در عرصه آموزش اشاره کرد. او از حکومت‌ها خواست تا بودجه تعلیم و تربیه را افزایش دهند.

دبیرکل سازمان ملل گفت: «من کشورها را تشویق می‌کنم که منابع مالی آموزشی خود را حفظ کنند و روز تا روز بر امکانات دانش‌آموزان و تاثیر آن بر یادگیری بهتر انان بیفزایند.»

او تاکید کرد که تمویل بخش آموزش باید اولویت شماره یک تمام حکومت‌ها باشد. زیرا، «این مهمترین سرمایه گذاری یک کشور بالای مردم و آینده آنان است.»

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید