بشر نورزی، قاچاقبر بزرگ مواد مخدر و تمویل‌کننده مالی گروه طالبان از زندان آزاد شد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۸

بشر نورزی، قاچاقبر بزرگ مواد مخدر و یکی از نخستین تمویل‌کنندگان گروه طالبان از زندانی در امریکا آزاد شد.

منابعی از گروه طالبان می‌گویند آقای نورزی بامداد روز دوشنبه وارد کابل شده است. طالبان تصاویری را منتشر کرده‌اند که مقامات این گروه را در کنار بشر نورزی نشان می‌دهد.

هنوز مشخص نیست که امریکا چطور و با کدام شرایط قاچاقچی بزرگ مواد مخدر را که به حبس ابد محکوم بود را از زندان آزاد کرده است.

پیشتر مجله فارن پالیسی در گزارشی به نقل از منابع خود نوشته بود که رهبران طالبان واشنگتن را تحت فشار گذاشته‌اند تا بشر نورزی را در بدل مارک فریکس، یک مهندس امریکایی که بیش از دو سال است در افغانستان نگهداری می‌شود آزاد کند.

فریکس که کهنه سرباز نیروی دریایی امریکا نیز است در جنوری سال ۲۰۲۰ هنگام کار بر روی پروژه‌های عمرانی در افغانستان ربوده شد.

طبق این گزارش همچنین امریکا را تهدید کرده بود که در صورت آزاد نکردن نورزی مانع خروج ده‌ها هزار شهروند افغان می‌شود که تابعیت امریکایی دارند یا مستحق اسکان مجدد در امریکا هستند.

اهمیت نورزی برای طالبان

بشر نورزی با درآمدهای حاصل از قاچاق هروئین به گروه طالبان کمک مالی و تسلیحاتی می‌کرد. او در سال ۲۰۰۵ به اتهام قاچاق مواد مخدر در نیویورک دستگیر شد و از سال ۲۰۰۹ در حال گذراندن دو حکم حبس ابد بود.

او در سال ۲۰۰۸ به خاطر هر یک از دو اتهام: توطئه برای واردات و توزیع هروئین در ایالات متحده به حبس ابد محکوم شد. درخواست تجدیدنظر او در سال ۲۰۱۳ رد شد.

روابط نورزی با طالبان، دوستی او با ملا محمد عمر، بنیانگذار این گروه و وابستگی‌های قبیله‌ای مشترک او با هیبت‌الله آخندزاده، رهبر فعلی طالبان و دیگر شخصیت‌های ارشد این گروه به خوبی مستند شده است.

پدر بشر نورزی، محمد عیسی نورزی، یک قاچاقچی هروئین ثروتمند بود که مجموعه‌ای از آزمایشگاه‌های پروسس مواد مخدر را اداره می‌کرد.

برخی منابع از جمله رسانه‌های امریکایی، او را بشیر نورزی نامیده‌اند.

گرچن پیترز، روزنامه‌نگار امریکایی و نویسنده کتاب بذر ترور، نقش نورزی در ظهور طالبان در سال ۱۹۹۶ و احیای مجدد این گروه پس از آنکه توسط امریکا در سال ۲۰۰۱ سرکوب شد را حیاتی توصیف کرده است. پیترز نورزی را به عنوان "حامی اصلی ملا عمر و همچنین تصمیم گیرنده کلیدی و عضو اصلی شورای کویته توصیف می‌کند.

بر اساس گزارش فارن پالیسی نورزی رهبر قوم نورزی در ولایت قندهار است که حدود یک میلیون جمعیت دارد و بخشی از قبیله درانی است که بسیاری از رهبران طالبان به آن تعلق دارند.

این مجله امریکایی به نقل از منابع افغان خود نوشته است که بازگشت نورزی به افغانستان در زمانی که طالبان در خطر انشعاب به گروه‌هایی هستند که برای غنائم پیروزی خود می‌جنگند، انسجام قبایلی را به همراه خواهد داشت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.