هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، بزرگترین گردهمایی سالانه رهبران جهان، با حضور سران کشور های عضو از روز سه شنبه آغاز به کار خواهد کرد.

مجمع امسال بر چالش‌هایی که بسیاری از رهبران جهان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند تمرکز خواهد کرد؛ مواردی چون جنگ در اوکراین که منجر به دو قطبی شدن فضای نظام بین‌الملل شده است،‌ افزایش قیمت مواد خوراکی در سراسر جهان، بحران فزاینده انرژی پیامدهای سنگین آن بر اقتصاد جهان و نگرانی از سرعت یافتن تغییرات اقلیمی که منجر به وقوع سیل ویرانگر در برخی کشورها مانند پاکستان و گرمای کم‌سابقه در اروپا و امریکا شد.

در حالی که سال گذشته بزرگترین چالش جهان در هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی مقابله با بحران همه‌گیری کرونا و کاهش اثرات آن بر جهان بود، امسال اما این موضوعات از مواردی چون جنگ اوکراین و بحران گسترده تورم ناشی از آن متاثر شده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در مراسم افتتاحیه این نشست گفت: مجمع عمومی در زمان پرخطری تشکیل جلسه می‌دهد. جهان ما در اثر جنگ ، فقر، گرسنگی و نابرابری به شدت آسیب‌دیده است.

آقای گوترش گفت که گردهمایی رهبران جهان در نیویورک باید از طریق گفتگو، بحث و برنامه ریزی، فرصتی باشد برای غلبه بر اختلافات و بحران های فعلی نظام بین‌الملل.

حدود ۱۵۷نفر از رهبران یا نمایندگان آنان قصد دارند از سه‌شنبه تا یکشنبه در این مجمع سخنرانی کنند و انتظار می‌رود جنگ در اوکراین و پیامدهای آن موضوع اصلی باشد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در یک سخنرانی ویدئویی از پیش ضبط شده در مجمع شرکت خواهد کرد.

مجمع عمومی روز جمعه به آقای زلنسکی مجوز سخنرانی غیرحضوری داد، چرا که طبق قاعده از پیش تعیین شده همه سخنرانی‌های رهبران جهان امسال باید به‌گونه حضوری ایراد شود و رهبران غایب در این نشست فرصت ارائه نظرات‌ خود را نخواهند داشت.

انتظار می‌رود در نشست پیش رو رهبران کشور های کمتر توسعه‌یافته جهان از آسیا، آفریقا و خاورمیانه نسبت به تغییر نامتوازن کمک‌های بشردوستانه ابراز نگرانی کنند.

در طول شش ماه گذشته عمده کمک‌های بشردوستانه معطوف اوکراین شده است و بحران‌های اقتصادی شمار زیادی از کشور های کمتر توسعه‌یافته عملاً‌از دستورکار نهادهای بین‌المللی خارج شده است.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید