یک مقام ارشد طالبان می‌گوید وزیر جدید معارف این گروه سواد کافی ندارد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۳۰

یک مقام ارشد طالبان به افغانستان اینترنشنال می‌گوید که مولوی حبیب‌الله آغا، وزیر تازه‌گماشته شده طالبان برای وزارت معارف سواد کافی و تحصیلات عصری ندارد.

به گفته این منبع، انتصاب حبیب‌الله آغا به معنای «عقبگرد» در تلاش‌های برخی طالبان برای بازگشایی مکاتب دخترانه است.

طالبان روز گذشته فرمان منسوب به هبت‌الله آخندزاده، رهبر این گروه را نشر کردند که از تعیینات جدید در برخی پست‌های کلیدی در کابینه این گروه و برخی ولایات حکایت دارد.

در این فرمان که در صفحه توییتر ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه نشر شد، آمده است که مولوی حبیب الله آغا، رئیس شورای ولایتی قندهار به حیث سرپرست وزارت معارف طالبان تعیین شده است.

مولوی نورالله منیب که تا دیروز وزیر معارف طالبان بود، اکنون به حیث رئیس دارالافتای طالبان منصوب شده است.

یک مقام ارشد طالبان که خواست نامش فاش نشود، به افغانستان اینترنشنال گفت که وزیر جدید معارف این گروه سواد کافی و تحصیلات عصری ندارد.

این مقام بلندپایه طالبان افزود: «انتصاب [حبیب‌الله آغا] یک عقبگرد برای برخی از رهبران طالبان است که تلاش‌های کوچکی در امر بازگشایی مکاتب دوره ثانویه دختران کرده اند.»

طالبان همزمان با به قدرت رسیدن در افغانستان مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم را بستند و دختران دانش‌آموز را تا امروز از آموزش محروم کرده اند. با وجود درخواست رهبران جهان، مردم افغانستان و نهادهای بین‌المللی برای بازگشایی مکاتب دخترانه، این گروه به هیچ درخواستی تا کنون وقعی نگذاشته است.

در آخرین مورد انتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل روز دوشنبه در آغاز اجلاس تعلیم و تربیه سازمان ملل در نیویورک از گروه طالبان خواست که جلو آموزش دختران در دوره ثانویه را نگیرد.

سرمنشی سازمان ملل افزود که آموزش دختران گامی در راستای امنیت و توسعه پایدار در افغانستان است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
آنجا که نور می‌درخشد
خبرهای ساعت ۱۰ شب

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید