مقامات روسی از برگزاری همه‌پرسی در مناطق اشغالی اوکراین حمایت کردند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۳۰

مقامات بلندپایه روسی با نادیده گرفتن انتقادات بین المللی، حمایت خود را از برگزاری همه‌پرسی در مورد پیوستن بخش‌هایی از مناطق شرق اوکراین به روسیه اعلام کردند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه، از برگزاری این رفراندوم در لوهانسک، دونتسک و خرسون زیر نام «حق تعیین سرنوشت» مردم دفاع کرد.

به نقل از رویترز، مقامات دست نشانده مسکو در این مناطق گفتند که همه پرسی پیوستن به روسیه در چند روز آینده برگزار خواهد شد.

وزیر خارجه روسیه در پاسخ به پرسشی در این مورد گفت: «ما از آغاز این عملیات نظامی گفتیم که مردم مناطق مذکور باید سرنوشت خود را تعیین کنند و تمام رویدادها نشان می‌دهند که آنها دست به این کار خواهند زد.»

دیمتری مدودوف، رئیس جمهور پیشین و معاون شورای امنیت روسیه، در تلگرام نوشت که از برگزاری همه پرسی حمایت می‌کند، چون به روسیه «گزینه‌های بیشتری برای دفاع از خود در برابر نفوذ خزنده» غرب می‌دهد.

اگر مسکو رسماً نتایج این برگزاری را بپذیرد و مناطق مذکور را به خاک خود الحاق کند، جنگ اوکراین به مراتب پیچیده‌تر از گذشته خواهد شد. مقامات اوکراینی از همین حالا گفته اند که این همه پرسی را قبول ندارند و جنگ را تا زمان آزادی تمام مناطق اشغالی ادامه خواهند داد.

دمتری کولیبا، وزیر خارجه اوکراین در توئیتر نوشت: «واقعیت این است که روسیه یک متجاوز است که بخش‌های از خاک اوکراین را به طور غیرقانونی اشغال کرده است. اوکراین فارغ از این که روسیه چه می‌گوید، کاملا حق دارد که این مناطق را آزاد کند و به این کار ادامه خواهد داد.»

خبرهای ساعت ۱۰ شب
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید