رئیس‌جمهور روسیه بار دیگر غرب را به استفاده از تسلیحات هسته‌ای تهدید کرد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۳۰

رئیس‌جمهور روسیه روز چهارشنبه در یک سخنرانی تلویزیونی کشورهای غربی را به «باج‌خواهی هسته‌ای» متهم کرد و گفت که آماده است «به هر وسیله» از روسیه دفاع کند.

ولادیمیر پوتین در این سخنرانی بار دیگر هشدار داد که «سلاح‌های زیادی برای پاسخ دادن» در اختیار دارد.

آقای پوتین همچنین ادعا کرد که سلاح‌های هسته‌ای روسیه دارای اجزای مدرن‌تری نسبت به تسلیحات ناتو است.

به گزارش اسکای‌نیوز، رئیس‌جمهور روسیه در سخنرانی چهارشنبه ۳۰ سنبله به ادعای بمباران نیروگاه اتمی زاپوریژیا اوکراین اشاره کرد و گفت که برخی از نمایندگان کشورهای ناتو احتمال استفاده از تسلیحات هسته‌ای علیه روسیه را مطرح کرده‌اند.

او گفت که «اگر تهدیدی برای تمامیت ارضی کشور ما و برای حفاظت از مردم ما وجود داشته باشد، ما مطمئنا از همه ابزارهای موجود استفاده خواهیم کرد و من بلوف نمی‌زنم.»

گیلیان کیگن، معاون وزیر امور خارجه بریتانیا به اسکای‌نیوز گفت که تهدید هسته‌ای آقای پوتین چیزی است که باید «خیلی جدی» گرفته شود. او تهدیدات هسته‌ای از سوی پوتین را یک «وخامت آشکار» توصیف کرد.

آقای پوتین همچنین دستور بسیج فوری و فراخوانی ذخایر نظامی برای جنگ اوکراین را صادر کرده که به گفته او حدود ۳۰۰ هزار سرباز است.

رئیس‌جمهور روسیه همچنین رفراندوم در چهار منطقه اوکراین تحت اشغال روسیه را تایید کرد.

مقامات وابسته به روسیه در مناطق اشغالی اوکراین از جمله بخش‌های لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپوریژیا روز سه‌شنبه ۲۹ سنبله اعلام کردند که همه‌پرسی برای الحاق این مناطق به خاک روسیه از روز جمعه این هفته تا سه‌شنبه هفته آینده برگزار می‌شود.

این مناطق روی هم حدود ۱۵ درصد از خاک اوکراین را تشکیل می‌دهند.

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین این طرح‌ها را رد کرده و گفته است: «روس‌ها می‌توانند هر کاری که بخواهند انجام دهند. این چیزی را تغییر نخواهد داد.»

وزارت دفاع بریتانیا نیز گفته است که این همه پرسی احتمالا «به دلیل ترس از حمله قریب الوقوع اوکراین و انتظار امنیت بیشتر پس از تبدیل شدن رسمی به روسیه انجام شده است.»

رئیس‌جمهور پوتین در سخنرانی صبح چهارشنبه خود بار دیگر نیروهای اوکراینی را «نئونازی» خواند و آنها را به انجام «اقدامات تروریستی» متهم کرد.

او گفت ۵۹۳۷ سرباز روس در این جنگ کشته شده‌اند.

این تعداد بسیار کمتر از آمار اعلام شده ۴۰ هزاری توسط اوکراین است. پیش از این سرویس استخباراتی بریتانیا در ماه جولای تعداد سربازان کشته شده روسی را ۱۵ هزار نفر اعلام کرده بود.

خبرها
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید