سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا:طالبان بدون اجرای موافقتنامه دوحه به رسمیت شناخته نمی‌شود

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۳۱

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا به افغانستان اینترنشنال گفت که طالبان بدون پایبندی کامل به موافقتنامه دوحه مشروعیت بین المللی به دست آورده نمی‌تواند.

او گفت که ادامه کمک‌های امریکا به مردم افغانستان نشانه‌ای از توجه واشنگتن به این کشور است.

یکسال و نیم پس از امضای موافقتنامه دوحه میان نمایندگان امریکا و طالبان، دولت تحت حمایت واشنگتن سقوط کرد و به جز از خروج نیروهای امریکایی سایر بندهای آن اجرا نشده است.

گروه طالبان در دوحه متعهد به آغاز گفتگو با گروه‌های سیاسی افغان برای تشکیل یک حکومت همه‌شمول شده بود و گفته بود که با گروه‌های تروریستی مانند القاعده همکاری نخواهد داشت.

جان کربی در مصاحبه با عارف یعقوبی از افغانستان اینترنشنال گفت که مساله زنان بخشی از تعهدات داخلی و بین المللی طالبان است و «اگر دنبال مشروعیت است، پس این مشروعیت را باید با عمل کردن به این تعهدات بدست آورد.»

عدم آغاز گفتگوهای سیاسی باعث نارضایتی شدید گروه‌های سیاسی افغان شده و بخشی از آنان به مقاومت مسلحانه روی آورده اند.

سخنگوی شورای امنیت ملی گفت که رئیس جمهور بایدن هنوز هم تصمیم خروج از افغانستان را درست می‌داند. زیرا، امریکا «در جنگی که بیش از بیست سال طول کشید، اهداف خود را بدست آورد. او قاطعانه باور دارد که زمان پایان این جنگ فرا رسیده بود.»

او در ادامه افزود که کمک‌های ایالات متحده به مردم افغانستان ادامه خواهد داشت و این کمک‌ها از مجرای نهادهای کمک کننده و حقوق بشری انجام خواهد یافت.

جهان‌نما
خبرهای ساعت ۱۰ شب
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید