سفیر پیشین پاکستان می‌گوید طالبان با حصارکشی در مرز دو کشور مشکلی ندارند

۱۴۰۱/۷/۱

سفیر پیشین پاکستان در گفتگو با رادیو افغانستان اینترنشنال گفت که طالبان با حصارکشی در مرز مشترک مشکلی ندارند و هردو طرف می‌کوشند مشکل تروریسم را در مرزها حل کنند.

منصور احمد خان می‌گوید هردو طرف موافقت کرده‌اند هرنوع فعالیتی در مرزها به شمول حصارکشی با مشورت یکدیگر انجام شود.

سفیر پیشین پاکستان در کابل می‌گوید توافق برای حصارکشی در مرزها با دولت قبلی صورت گرفته بود و با روی کار آمدن حکومت جدید در افغانستان، امنیت مرزها به آجندای مشترک تبدیل شد.

این دیپلومات ارشد پاکستانی که بیشترین دیدارها را با طالبان در روزهای نخست سقوط کابل داشت، تصریح کرد که طالبان در جریان یکسال گذشته در بخش امنیت و مبارزه با فساد خوب درخشیدند، اما آموزش دختران، حقوق زنان، رعایت حقوق بشر و مبارزه با تروریسم به عنوان یک چالش بزرگ هنوز باقی مانده است.

او از طالبان خواست که هرچه زودتر مکاتب را به روی دختران باز کنند و اگر در این مورد کدام شرط و شرایطی دارند باید واضح به مردم بیان کنند.

سفیر پیشین پاکستان همچنین تاکید کرد که اسلام‌آباد از درگیری‌های مسلحانه نگران است و می‌کوشد تا یک راه حل سیاسی برای مشکل افغانستان پیدا شود.

پاکستان به منظور تامین امنیت و جلوگیری از عبور و مرور تروریستان، از سال‌ها پیش حصارکشی در امداد مرز با افغانستان آغاز کرده بود. اما حکومت‌های پیشین افغانستان بارها با حصارکشی مرز توسط پاکستان مخالفت کرده بود.

حکومت‌های پیشین افغانستان خط دیورند را به عنوان مرز رسمی میان دو کشور به رسمیت نمی‌شناختند و از آن به عنوان خط فرضی یاد می‌کردند.

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید