پرجمعیت‌ترین کشور اتحادیه اروپا؛ پناهندگان اوکراینی جمعیت آلمان را به بالاترین سطح رساندند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۵

اداره آمار فدرال آلمان اعلام کرد پناهندگانی که از اوکراین می‌آیند کمک کردند جمعیت آلمان به بالاترین سطح برسد.

این اداره گفت که جمعیت آلمان در نیمه اول سال ۲۰۲۲، یک درصد یا ۸۴۳ هزار نفر افزایش یافته که تنها ۷۵۰ هزار نفر آن از اوکراین آمده‌اند. آلمان بیش از ۸۴ میلیون جمعیت دارد.

جمعیت آلمان در کل سال ۲۰۲۱ تنها ۰.۱ درصد رشد داشته است.

آلمان یکی از پایین‌ترین نرخ‌های باروری و بر اساس برخی معیارها مسن‌ترین جمعیت در جهان را دارد، اما ثروت، تقاضا برای نیروی کار و سیاست مهاجرتی نسبتاً باز، این کشور را به مقصد جذابی برای مهاجران تبدیل کرده، حتی پیش از اینکه اتحادیه اروپا درهای خود را به روی پناجویان اوکراینی‌ باز کند.

در گزارشی که روز سه شنبه منتشر شد، اداره آمار فدرال اعلام کرد که جمعیت آلمان در نیمه اول سال ۲۰۲۲ یک درصد یا ۸۴۳ هزار نفر افزایش یافته است. این در حالی است که در کل سال ۲۰۲۱ جمعیت آلمان تنها ۰.۱ درصد نسبت رشد داشته است. آلمان در همین دوره، مهاجرت خالص ۷۵۰ هزار نفر از اوکراین را ثبت کرده است.

یک نقطه عطف در گزارش تازه اداره آمار فدرال این است که جمعیت زنان آلمان درمقایسه با مردان به طور چشمگیری بیشتر، ۱.۲ درصد افزایش یافته است، در حالی که جمعیت مردان این کشور تنها ۰.۸ درصد افزایش داشته است. این نشان دهنده این واقعیت است که عمدتاً زنان و کودکان از جنگ در اوکراین فرار کرده اند، چرا خروج مردان در سن جنگ از این کشور ممنوع است.

از زمان اتحاد دو آلمان در سال ۱۹۹۰ این کشور تنها سه بار شاهد رشد جمعیت بوده که و هر بار با موجی از پناهندگان مرتبط بوده است.

در سال ۱۹۹۲، پناهندگان جنگ در یوگسلاویای سابق به افزایش ۷۰۰ هزار نفری جمعیت آلمان کمک کردند. در سال ۲۰۱۵، آلمان تقریباً یک میلیون پناهنده از جنگ در خاورمیانه را پذیرفت.

پله: زنده باد شاه
دیدگاه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید