نماینده ویژه امریکا: امکان دارد افغانستان به جنگ داخلی برگردد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۶

نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان می‌گوید امکان بازگشت افغانستان به جنگ داخلی وجود دارد. تام وست در نشستی در مرکز مطالعات استراتژیک امریکا در واشنگتن هشدار داد مساله این نیست که آیا جنگ داخلی روی می‌دهد یا نه، بلکه مساله این است که این جنگ چه زمانی اتفاق می‌افتد.

آقای وست بر شکل‌گیری یک روند سیاسی و شروع گفتگوهای بین‌الافغانی تاکید کرد و افزود که گفتگوها باید در سطحی صورت بگیرد که نمایندگان همه مردم افغانستان در آن حضور داشته باشند.

به گفته نماینده ویژه امریکا، اندیشکده‌ها باید کمک کنند که افغان‌ها چگونه می‌توانند خود را سازماندهی کنند.

تام وست می‌گوید گفتگوهای بین‌افغانی برای ثبات وضعیت افغانستان لازم است.

او به نشست علما که چندی پیش توسط طالبان در کابل برگزار شده بود اشاره کرد و آن را تلویحا بی‌فایده خواند. آقای وست گفت که در این نشست شرکت‌کنندگان از تمام سطوح مختلف افغانستان نمایندگی نمی‌کردند.

نماینده ویژه امریکا که در یکسال گذشته با مقام‌های طالبان و مقام‌های حکومت پیشین افغانستان دیدارهایی داشته، افزود که در گفتگو با افغان‌ها دریافتم که هیچکسی طرفدار جنگ نیست و همه خواهان پروسه صلح هستند.

او خطاب به افغان‌ها تاکید کرد که نباید به جامعه جهانی امیدوار بود، بلکه خودشان باید راه خود را پیدا کنند.

نماینده امریکا تصریح کرد که افغان‌ها بیش‌ترین نفوذ را بر طالبان دارند و ابراز امیدواری کرد که طالبان به خواست افغانها پاسخ بدهند.

تام وست گفت که حتی اگر دختران در افغانستان فردا و پس فردا به مکتب هم بروند، مساله بزرگ دیگر امریکا کار با زنان است.

او تاکید کرد سود رفتن به دانشگاه چیست وقتی زنان نتواننند کار کنند. او در ادامه گفت اشتغال زنان بیش از یک میلیارد دالر سود اقتصادی دارد.

نماینده ویژه امریکا در خصوص مسئولیت دولت جو بایدن در قبال افغانستان هم گفت که ایالات متحده تعهد پایدار در مورد تروریسم در افغانستان دارد. تام وست با اشاره به کشته شدن رهبر القاعده در کابل افزود که امریکا ظرفیت خود را افزایش داده است.

دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید