حدود ۱۵۰ شهروند افغانستان از زندان پاکستان آزاد شدند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۷

شماری از فعالان حقوق مهاجرین در پاکستان می‌گویند با همکاری جنبش تحفظ پشتون‌‌ در این کشور حدود ۱۵۰ شهروند افغانستان را از زندان پاکستان آزاد کردند. سفارت افغانستان در اسلام‌آباد آزادی این افراد را تایید کرده و گفته آنها به دلیل نداشتن اسناد معتبر اقامتی زندانی شده بودند.

حاجی نظر خوگیانیوال، یکی از فعالان مهاجرین افغان در پاکستان به افغانستان اینترنشنال گفت که این شهروندان امروز پنجشنبه هفتم میزان، از مسیر کویته به سپین بولدک قندهار می‌رسد و بعدا به ولایت‌های مربوط منتقل خواهد شد.

منظور پشتین از رهبران جنبش تحفظ پشتون‌ها در پاکستان بعد از رهایی این افراد گفته است که مردم افغانستان در شرایط سخت قرار دارند و کشورهای همسایه باید از ایجاد مشکلات جلوگیری کنند.

پس از سقوط دولت افغانستان و تسلط طالبان، صدها هزار تن از شهروندان افغانستان به صورت غیرقانونی به پاکستان و ایران رفتند.

ماه گذشته نیز تعداد ۴۰ تن از مهاجرین افغان با همکاری فعالان حقوق مهاجرین و رهبران جنبش تحفظ پشتون‌ها از زندان پولیس شهر کراچی آزاد شدند.

فعالان حقوق مهاجرین با ارسال تصاویری از رهایی مهاجرین به افغانستان اینترنشنال در شهر کراچی می‌گویند این شهروندان پس از رهایی از زندان پولیس پاکستان به افغانستان انتقال داده شدند.

به گفته آنها، سفارت افغانستان در اسلام‌آباد که تحت کنترل طالبان است، در خصوص آزادی شهروندان افغانستان همکاری نمی‌کند.

آنها می‌گویند سفارت افغانستان روز چهارشنبه صرفا برای تاییدی هویت این شهروندان همکاری کردند.

با این حال، سفارت افغانستان در اسلام‌آباد می‌گوید مهاجرین افغان با همکاری کنسولگری افغانستان در شهر کراچی و با همکاری برخی از فعالان حقوق مهاجرین از زندان پولیس پاکستان آزاد شدند.

تازه‌ترین خبرها

بحث روز
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید