یک گروه حقوق بشری از فیفا خواسته است تا ایران را از حضور در جام جهانی منع کند. گروه «اوپن استادیومز» در نامه‌ای به فیفا گفته است چرا به ایران اجازه داده شده تا در مسابقات شرکت کند در حالی که زنان ایرانی از تماشای بازی‌ها در استودیوم‌های ورزشی محرومند.

این گروه مدافع حقوق زنان استدلال می‌کند که حتا کسانی که برای تماشای مسابقات به قطر سفر می‌کنند نیز در معرض این قرار دارند تا از سوی جاسوسان دولتی شناسایی شوند.

به گزارش رویترز، این گروه در نامه سرگشاده‌ خطاب به جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا نوشته است که زنان ایرانی نه به مقامات جمهوری اسلامی و نه به فدراسیون فوتبال ایران اعتماد ندارند که ورزشگاه آزادی پس از پایان جام جهانی ۲۰۲۲ به روی آن‌ها باز شود.

در این نامه آمده است که ممنوعیت حضور زنان در بازی‌ها برخلاف قوانین بین‌المللی فوتبال است و فیفا باید فورا ایران را از جام جهانی ۲۰۲۲ قطر اخراج کند.

پس از ارسال نامه‌ای از سوی فیفا به مقامات جمهوری اسلامی برای اجازه حضور زنان بیشتر در استادیوم، سایت‌های خبری ایران گفتند که زنان اجازه حضور در مسابقه ماه آگست را داشته‌اند.

در حالی که هیچ ممنوعیت رسمی برای حضور زنان در مسابقات ورزشی در ایران وجود ندارد اما اغلب نیروهای امنیتی از ورود آن‌ها به استودیوم جلوگیری کرده است.

پیش از این، زنان به دلیل مخالفت روحانیون که در تصمیمات حکومتی نقش تعیین‌کننده دارند، عملا از حضور در مسابقات داخلی که مردان در آن بازی می‌کردند، محروم بودند.

این گروه حقوق بشری که برای دسترسی برابر به ورزش در ایران فعالیت می‌کند، همچنین در نامه‌ای مدعی شده است که اعضای تیم فوتبال که اواخر امسال به قطر می‌روند، در حال حاضر به دلیل اعتراضات خونین ضد حکومتی از سخنرانی منع شده‌اند.

پس از کشته شدن مهسا امینی توسط پولیس جمهوری اسلامی، شماری از ورزشکاران و اعضای تیم فوتبال ایران از حکومت این کشور انتقاد کردند.

در این نامه اشاره شده است که بازداشتگاهی که مهسا امینی در آن به قتل رسید همان بازداشتگاهی است که اگر زن‌ها برای شرکت در بازی فوتبال بروند در آنجا بازداشت شده و شکنجه خواهند شد.

سفیران - فصل چهارم (فرانسه)
بحث روز
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید