با ادامه اعتراض‌های ضد حکومتی در ایران، گروه حقوق بشر ایران، نهاد حقوق بشری مستقر در ناروی اعلام کرد که حداقل ۸۳ نفر در جریان دو هفته اخیر در تظاهرات سرتاسری کشته شده‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی تاکنون آمار دقیق از تلفات اعتراض‌های اخیر منتشر نکرده‌اند.

این اعتراض‌ها پس از آن شکل گرفت که مهسا امینی، زن جوان ۲۲ ساله کُرد ایرانی در ماه جاری در تهران به دلیل «لباس نامناسب» در بازداشت پولیس جمهوری اسلامی کشته شد.

با وجود افزایش تعداد کشته‌ها و سرکوب شدید اعتراضات، ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که تظاهرکنندگان در شهرهای مختلف ایران به اعتراض شان ادامه داده‌اند.

به گزارش رویترز ده‌ها فعال، دانشجو و هنرمند توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شده‌اند و کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران نیز در توییتر اعلام کرد که نیروهای امنیتی حداقل ۲۸ روزنامه‌نگار را تا روز پنجشنبه ۷ میزان، دستگیر کرده‌اند.

از زمان آغاز اعتراضات در ایران بسیاری از کشورها، ورزشکاران و هنرمندان از سراسر جهان از اعتراض‌های مردم ایران اعلام حمایت کرده‌اند.

بسیاری از رهبران سیاسی، فعالان حقوق بشر و حقوق زنان، بازیگران، شخصیت‌های برجسته و مشهور نیز به اعتراضات در ایران واکنش نشان داده‌اند.

در افغانستان نیز دیروز پنجشنبه، شماری از زنان با تجمع در مقابل سفارت جمهوری اسلامی در کابل، به کشته شدن مهسا امینی واکنش نشان دادند و حمایت خود را از خیزش سراسری مردم ایران اعلام کردند. بر روی پلاکاردهایی که این زنان در دست داشتند نوشته شده بود که «زن، زندگی، آزادی»، «زنان ایران و افغانستان اسارت نمی‌پذیرند.»

خبرها
جنگ داخلی اسپانیا
کلکین

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید