پانزدهمین روز تظاهرات سرتاسری در ایران؛ دانشجویان در بیش از ۱۱۰ دانشگاه اعتصاب کردند

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۹

دانشجویان در ایران روز شنبه ۹ میزان، در بیش از ۱۱۰ دانشگاه، دانشکده و مرکز آموزشی به خاطر سرکوب معترضان توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی دست به اعتراض زدند.

این دانشجویان در شهرهای تهران، مشهد، تبریز، شیراز و اصفهان اعتصاب کرده و تحصن دانشجویی برگزار کردند.

در ادامه اعتراضات سرتاسری، معترضان در بلوار کشاورز تهران به اعتراضات خیابانی ادامه داده و در برابر نیروهای امنیتی مقاومت کردند.

در همین حال معترضان در ورودی متروی شریعتی شعار «مرگ بر دیکتاتور» سرداده‌اند و موترها نیز هارنگ بی‌وقفه سردادند.

معترضان در خیابان کارگر تهران شعار « مرگ بر دیکتاتور» و «این همه سال جنایت لعنت به این ولایت» سر دادند.

همچنین در ویدیوهای به نشر رسیده از تبریز، مردم به خیابان آمده و با شعار «نی روسری، نی توسری» « آزادی و برابری» انزجار خود را از رژیم استبدادی ایران ابراز کردند.

براساس گزارش‌ها نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تجمعات دانشجویی در تهران و کرج از خشونت کار گرفته و به روی مردم شلیک کرده‌اند.

همزمان با ادامه اعتراضات خیابانی در داخل ایران، ایرانیان مقیم خارج در کشورهای دیگر مانند بریتانیا، سویدن، جاپان، فرانسه، آسترالیا، نیوزیلند و ایتالیا نیز در حمایت با مردم ایران دست به تجمع زدند.

گروه حقوق بشر ایران، نهاد حقوق بشری مستقر در ناروی اعلام کرد که حداقل ۸۳ نفر در جریان دو هفته اخیر در تظاهرات سرتاسری کشته شده‌اند.

معترضان طی دو هفته اعتراضات پیاپی با به چالش کشیدن مشروعیت نظام جمهوری الامی، تصاویر علی خامنه‌ای را سوزانده‌اند و شعار مرگ بر دیکتاتور سر داده‌اند.

به گزارش رویترز ده‌ها فعال، دانشجو و هنرمند توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شده‌اند و کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران نیز در توییتر اعلام کرد که نیروهای امنیتی حداقل ۲۸ روزنامه‌نگار را از زمان آغاز اعتراضات دستگیر کرده‌اند.

تظاهرات از سقز زادگاه مهسا امینی به تمام ۳۱ استان ایران گسترش یافته است و همه لایه‌های جامعه از جمله اقلیت‌های قومی و مذهبی به آن پیوسته اند.

دولت ایران از ترس قیام قومی، پس از متهم کردن مخالفان کرد ایرانی به دست داشتن در ناآرامی‌ها، موشک‌ها و پهپادها را به سمت اهدافی در منطقه کردستان شمال عراق شلیک کرد. طبق گزارش‌ها، در نتیجه این حملات نزدیک به ۱۷ نفر کشته شدند.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید