آریانا سعید و قیس الفت، آوازخوانان افغانستان خواهان توقف «نسل‌کشی هزاره‌ها» شدند

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۹

آریانا سعید و قیس الفت، دو تن از آوازخوانان افغانستان در واکنش به حمله خونین انتحاری به مرکز آموزشی کاج در غرب کابل، پروفایل صفحات فیسبوک خود را سیاه کردند.

آریانا سعید و قیس الفت به کارزار دادخواهی کاربران شبکه‌های اجتماعی پیوسته‌اند و خواستار توقف «نسل‌کشی هزاره‌ها» شده‌اند.

به دنبال حمله خونین روز جمعه به آموزشگاه کاج در غرب کابل، کاربران شبکه‌های اجتماعی با راه‌اندازی یک کارزار اینترنتی، خواستار توقف «نسل‌کشی هزاره‌ها» شده‌اند.

آریانا سعید همزمان با وقوع انفجار در مرکز آموزشی در کابل، دیشب هشتم میزان، در ایالت ویرجینیای مریکا کنسرت داشت. او در یادداشتی در حساب فیسبوک خود نوشته است که این کنسرت از قبل برنامه‌ریزی شده بود و هزاران نفر برای شرکت در آن ثبت‌نام کرده و لغو آن منصفانه نیست. او تاکید کرده که با «دلی پر از اندوه» به دیدار هموطنان خود راهی کنسرت می‌شود.

همزمان قیس الفت نیز در یادداشتی در حساب فیسبوک خود نوشته است که او برای اجرای یک کنسرت با شبنم ثریا به سویدن رفته‌ است. آقای الفت گفته است او از «فاجعه بشری در دشت‌برچی کابل» آگاهی نداشته است.

قیس الفت تصریح کرده است که این کنسرت روز شنبه نهم میزان به یاد قربانیان حادثه مرکز آموزشی کاج و برای حمایت از حقوق زنان افغانستان اجرا خواهد شد. این آوازخوان تاکید کرده است که فیصدی قابل ملاحظه‌ای این کنسرت را برای بازماندگان دانش‌آموزان مرکز آموزشی کاج به کابل می‌فرستد.

آریانا سعید گفته است که او سال‌ها به خاطر دادخواهی برای شهروندان افغانستان صدا بلند کرده و کنسرتش در امریکا را نیز به خاطر ادای احترام به قربانیان رویداد خونین کابل با سکوت آغاز می‌کند.

فرهاد دریا، آواز خوان معروف افغانستان نیز در واکنش به این حمله می‌گوید آنچه علیه هزاره‌ها جریان دارد، مصداق عینی نسل‌کشی است. آقای دریا در یادداشتی فراخوان یک هفته‌ای «ماتم ملی» را داده و از همه خواسته هفته پیش‌رو را "هفته‌ی سیاه" اعلام کنند.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید