وزیر خارجه هند:لغو ویزه دانشجویان افغان دلایل امنیتی داشت

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۰

جی شنکر، وزیر خارجه هند روز یکشنبه گفت که این کشور به دلایل امنیتی و نبود سفارت در افغانستان، مجبور به لغو ویزه‌های تحصیلی دانشجویانی شد که پس از سقوط دولت در افغانستان گیر افتاده اند.

سفیر افغانستان در هند گفت که توضیحات حکومت هند در این مورد «قانع کننده» نبوده است.

به نقل از روزنامه هندو، با تسلط طالبان ویزه‌ تحصیلی بیش از ۲۵۰۰ محصل افغان لغو شده و آنها اجازه بازگشت به هند و ادامه تحصیل را نیافته اند. با این که حکومت هند روند جدیدی به نام «ویزه الکترونیکی عاجل» را معرفی کرده است، اما فعلا به هیچ یک از این دانشجویان ویزه داده نشده است.

این موضوع باعث اعتراض سفارت افغانستان در دهلی و دانشجویان افغان شده است.
آقای جی شنکر در یک نشست در پاسخ به یک دانشجوی افغان در مورد لغو ویزه‌ها توضیح داد و گفت که بیش از هر کسی از مردم افغانستان حمایت می‌کند.

او گفت: «شرایط طوری شد که باید سفارت خود را در کابل می‌بستیم و توانایی تایید اسناد را از دست دادیم. نمی‌توانستیم تایید کنیم که ویزه و پاسپورت واقعاً به چه کسی تعلق دارند.»

وزیر خارجه هند افزود که صدور مجدد ویزه به این دانشجویان و دیگر افغان‌ها «بدون احیای حدی از اعتماد و امکانات» ممکن نیست.

فرید ماموندزی، سفیر افغانستان در هند گفت که موضوع بی سرنوشتی دانشجویان افغان دانشگاه‌های هند را که در افغانستان گیر مانده اند، با وزارت خارجه هند مطرح کرده است اما پاسخ «قانع کننده» دریافت نکرده است.

روزنامه هندو گزارش داد که شورای روابط فرهنگی وزارت خارجه هند به رغم محدودیت صدور ویزه به شهروندان افغانستان، تصمیم گرفته است که همانند سال‌های گذشته، ۹۵۰ بورسیه به دانشجویان افغان در سال ۲۰۲۳ اعطا کند.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید