هشتگ" نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید" ترند اول افغانستان در توییتر شد

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۰

کارزار هشتگ"نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید" ترند اول افغانستان در توییتر شده است.

پس از حمله مرگبار بر مرکز آموشی کاج در غرب شهر کابل، شماری از فعالان هزاره، کارزار توییتری "نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید" به راه انداخته‌اند.

تاکنون این هشتگ بیش از ۴۰۰ هزار بار توییت شده است.

شماری زیادی از فعالان جامعه مدنی و مدافعان حقوق بشر در بیرون و داخل افغانستان به این کارزار پیوسته و خواهان توقف حملات بر هزاره‌ها شده‌اند.

کسانی که این کارزار را راه‌اندازی کرده‌اند می‌گویند که هزاره‌ها به گونه سیستماتیک مورد حمله قرار می‌گیرند و این مصداق عینی نسل کشی است و باید به‌رسمیت شناخته شود.

الیف شافاک، خالق رمان مشهور «ملت عشق» در یادداشتی در مورد مرضیه، یکی از قربانیان حمله به آموزشگاه کاج، هزاره‌های افغانستان را « یک اقلیت تحت تعقیب» خوانده و به کارزار «نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید» پیوسته است.

شماری از چهره‌های سرشناس موسیقی افغانستان از جمله فرهاد دریا نیز به این کارزار پیوسته‌اند و فرهاد دریا فراخوان یک هفته ماتم ملی را برای قربانیان مرکز آموزشی کاج داده است.

در سال‌های اخیر حملات بر بر هزاره‌ها به ویژه بر مرکزهای آموزشی آنان افزایش یافته است.

مسئولیت بیشتر این حمله را گروه داعش به عهده گرفته است.

در تازه ترین مورد، روز جمعه مرکز آموزشی کاج در غرب شهر کابل هدف حمله انتحاری قرار گرفت که در پی آن بیش از ۳۰ تن جان باختند.

این مرکز آموزشی در سال ۲۰۱۸ نیز که در آن زمان به نام موعود فعالیت می‌کرد هدف حمله انتحاری قرار گرفت که بیش از ۵۰ دانش آموز در آن جان باختند.

نهادهای حقوق بشری می‌گویند که پس از به قدرت رسیدن طالبان، هزاره وشیعه‌ها در افغانستان به گونه سیستماتیک مورد حمله قرار گرفته اند

تصمیم‌های بزرگ ۲۰۲۰
بحث روز
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید