رئیس سابق سی‌آی‌اِی در مورد احتمال درگیری نیروهای امریکایی و روسی در اوکراین هشدار داد

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۰

دیوید پتریوس، رئیس سابق سازمان سیا روز یکشنبه هشدار داد که اگر ولادیمیر پوتین دستور استفاده از سلاح‌های هسته‌ای در اوکراین را بدهد، احتمال این است که امریکا و متحدانش نیروها و تجهیزات ارتش روسیه در اوکراین را نابود کنند.

به دنبال چندین شکست روسیه در اوکراین، نگرانی از استفاده از سلاح‌های کوچک اتومی از سوی روسیه به منظور تغییر شرایط جبهه به نفع خودش، در میان مقامات غربی افزایش یافته است.

مقامات امریکایی رئیس جمهور روسیه را از استفاده از این سلاح‌ها در اوکراین برحذر داشته و نسبت به «عواقب فاجعه بار این اقدام» هشدار داده اند.

به نقل از گاردین، حکومت امریکا تا هنوز واضح نکرده است که واکنش این کشور در برابر استفاده از این تسلیحات در اوکراین چه خواهد بود. مقامات امریکایی گفتند که واکنش امریکا قبلا از کانال‌های رسمی به حکومت روسیه انتقال داده شده است.

پتریوس در مصاحبه با تلویزیون ای‌بی‌سی در این مورد گفت: «فرضیه من این است که ما در همکاری با اعضای ناتو هر نیروی روسی را که در میدان جنگ در اوکراین شناسایی کنیم، نابود خواهیم کرد و همچنان ناوگان دریای روسیه در بحیره سیاه را منهدم خواهیم ساخت.»

پوتین پس از الحاق چهار منطقه اشغالی اوکراین به خاک روسیه با لحن هشدارآمیز خطاب به حکومت‌های غربی و اوکراین گفت که هر حمله به این مناطق را با تمام قوا پاسخ داده خواهد شد. تحلیلگران می‌گویند که در این حرف‌های رئیس جمهور روسیه تهدید استفاده از سلاح‌های اتومی وجود دارد.

رئیس جمهور اوکراین با رد همه‌پرسی الحاق این مناطق گفت که برای آزادسازی این بخش‌ها به جنگ ادامه خواهد داد.

جهان‌نما
خبرها
بحث روز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید