جمعی از فرهنگیان افغانستان: کشتار دانش‌آموزان هزاره "ادامه جنایت‌های طالبان است"

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۲

جمعی از روزنامه‌نگاران، شاعران و نویسندگان افغانستان در بیانیه‌ای گفتند که کشتار دانش‌آموزان در کابل در ادامه جنایت‌های طالبان در کشور صورت گرفته است.

آنها افزودند که کشتار دانش‌آموزان هزاره «ادامه‌ی نسل‌کشی‌هایی است که از سوی حاکمان گوناگون افغانستان بر این قوم تکرار شده است.»

این بیانیه روز سه‌شنبه، دوازدهم میزان با امضای حدود ۴۵ روزنامه‌نگار، شاعر و نویسنده منتشر شده است.

امضاکنندگان بیانیه باور دارند که برخورد خشونت‌آمیز نیروهای طالبان در زمان امدادرسانی‌های مردمی، عدم اجازه‌ اهدای خون به زخمیان از سوی مردم و به خصوص زنان، محدودسازی خدمات صحی و اضطراری در رسیدگی به اوضاع پس از انفجار، از جمله دلایلی‌اند که تأکید بر سازماندهی حملات از سوی طالبان دارد.

در بیانیه همچنین آمده است: «کشتار دانش‌آموزان وجوه دیگری نیز دارد که بیانگر خفقان بیشتر و وسعت فاجعه است؛ آنچه در غرب کابل بر سر دانش‌آموزان دختر آمد، وجهه‌ دیگرجنایت‌های طالبان است که از آن به عنوان ستم مضاعف بر زنان و دختران می‌توان یاد کرد.»

روزنامه‌نگاران، شاعران و نویسندگان همچنان در بیانیه‌شان گفته‌اند که جنایات طالبان «در اشکال مختلف و به انگیزه‌های گوناگون چون نسل‌کشی هزاره‌ها، نسل‌کشی تاجیک‌ها، نسل‌کشی سیک‌ها، کشتار طوایف پشتون مخالف طالبان، آواره‌سازی‌های اجباری هزاره‌ها، تاجیک‌ها، ازبیک‌ها و تصرف سرزمین‌های‌شان، انجام می‌پذیرد.»

این جمع تصریح کرده‌اند که مبارزه آنان در اشکال مخلتف علیه طالبان ادامه خوهد داشت.

از اوایل حکومت طالبان به رغم این‌که این گروه ادعا می‌کند که امنیت در افغانستان تأمین است، حملات گسترده‌ای بر تجمعات هزاره‌ها صورت گرفته است. عمدتاً مسوولیت این حملات را گروه داعش به عهده گرفته است.

در آخرین مورد، حمله روز جمعه آموزشگاه کاج ۵۳ تن کشته و بیش از صد تن زخمی بر جای گذاشت. دفتر نماینده‌گی سازمان ملل در افغانستان گفته است که ۴۶ تن کشته‌شدگان دختر بودند. مسوولیت این رویداد را تاکنون گروهی به دوش نگرفته است.

این رویداد واکنش‌های شدید داخلی و خارجی را در پی داشته است.

بسیاری از شهروندان و از فعالان، آن را ادامه حملات هدفمند در جهت نسل‌کشی هزاره‌ها خوانده‌اند و کارزار «نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید» را راه انداخته‌اند.

هشتگ این کازار نزدیک به یک و نیم میلیون بار توییت شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
فرهنگ افغانستان

رادیو

پادکست‌ها