طالبان قرارداد واردات تیل از ایران را برای چهار ماه دیگر تمدید کرد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۳

وزارت صنایع و تجارت طالبان چهارشنبه ۱۳ میزان اعلام کرد که واردات فرآورده‌های سوختی از ایران برای افغانستان برای چهار ماه دیگر تمدیده شده است. به گزارش باختر، توافق بر سر تمدید واردات تیل از ایران بین مقامات این وزارت با حسن کاظمی قمی، نماینده ایران در افغانستان صورت گرفته است.

وزارت مالیه طالبان ماه اسد اعلام کرد که جهت کنترل قیمت‌های تیل برای خریداری ۳۵۰ هزار تُن مواد نفتی، توافقنامه‌‌ی را با ایران امضا کرده است.

حالا وزارت تجارت و صنایع طالبان می‌گوید که این قرارداد برای چهار ماه دیگر تمدید شده است.

اخیراً منابع موثق گفتند که شماری از بستگان مقامات طالبان با نماینده ویژه ایران بر اساس یک قرارداد "آلوده به فساد" قرار است ۴۲۰ هزار تُن تیل بی‌کیفیت را از ایران وارد افغانستان کنند.

این منابع به افغانستان اینترنشنال گفتند که برادران وزیر خارجه و تجارت طالبان در این قرارداد دخیل هستند.

یک منبع گفت که این قرارداد از سوی برادران امیرخان متقی و نورالدین عزیزی، وزرای خارجه و تجارت طالبان و حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ایران برای افغانستان، پیش برده می‌شود.

مساله واردات تیل بی‌کیفیت در سال‌های اخیر همواره مطرح بوده است. در ماه‌های اخیر و پس از افزایش قیمت تیل در افغانستان، وزارت مالیه طالبان گفت که به منظور کنترل و کاهش قیمت مواد نفتی در افغانستان، ۳۵۰ هزار تُن مواد نفتی از ایران وارد می‌کند.

طبق قرارداد طالبان با ایران، قرار بود ۴۲۰ هزار تُن تیل با کیفیت ۹۰ خریداری و وارد افغانستان شود، اما منابع می‌گویند در عمل تیل با کیفیت ۸۴ قرار است از ایران خریداری و وارد افغانستان شود.

منابع آگاه گفتند که تیل با کیفیت ۸۴ بسیار بی‌کیفیت است و واردات آن به افغانستان ممنوع است.

در ماه جوزای سال جاری نیز، اداره ملی نورم و استندرد طالبان اعلام کرده بود که ۱۶ تانکر حامل تیل بی‌کیفیت را از طریق گذرگاه اسلام‌قلعه در هرات دوباره به ایران مسترد کرده‌اند.

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید