منابع محلی در تخار: کوچی‌های مسلح ۱۵ خانواده را در ولسوالی خواجه بهاءالدین کوچ دادند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۳

منابع محلی در تخار می‌گویند که کوچی‌های مسلح روز سه‌شنبه به خانه‌های ساکنان خواجه بهاءالدین در ولایت تخار حمله کرده و با آتش زدن خانه‌ها و اموال مردم حدود ۱۵ خانواده را کوچ اجباری دادند.

منابع می‌افزایند که در یک هفته گذشته روند کوچ اجباری از سوی کوچی‌ها در تخار شدت یافته است.

منابع محلی می‌گویند پس از تسلط طالبان بر افغانستان، در جریان یک سال گذشته کوچی‌های مسلح در ولایت تخار به ولسوالی‌های دشت قلعه، خواجه بهاوالدین، خواجه‌غار و فرخار هجوم برده‌اند و در صدد کوچ اجباری ساکنان این مناطق شده‌اند.

به گفته این منابع، پس از تشدید درگیری‌ها در دو سه ماه گذشته میان ساکنان این مناطق و کوچی‌ها، طالبان بر آن شدند تا اعلام کنند که موضوع مناقشه بر سر مالکیت این زمین‌ها از سوی «محکمه طالبان» فیصله شود و تا آن زمان کوچی‌ها حق ورود به ساحه را ندارند.

اما یک منبع گفت که کوچی‌ها به این تعهد‌شان نیز پابند نماندند و پس از دو روز به ولسوالی خواجه بهاءالدین هجوم بردند، مردم را مورد لت‌وکوب قرار دادند، اموال‌شان را آتش زدند و خانه‌های‌شان را غصب کردند.

منبع می‌گوید که کوچی‌هایی که در ولایت تخار در پی غصب خانه‌های مردم اند، از سوی «یک قطعه خاص طالبان» حمایت می‌شود.

بربنیاد اطلاعات منبع، باشندگان فعلی این مناطق اکثراً مردمان بدخشان و سایر مناطق خود تخار هستند که حدود چهل سال پیش «این زمین‌ها را خریده‌اند و آن‌جا زندگی می‌کنند.»

بسیاری از ساکنان این ساحات، سند خرید جایدادهای‌شان را در دست دارند.

کوچی‌هایی که به خانه‌های باشندگان این ولسوالی‌های تخار حمله می‌کنند، مدعی اند که «این زمین‌ها در زمان ظاهرشاه به آنان توزیع شده و در بحبوحه جنگ‌های داخلی آن‌جا را ترک کرده‌اند.»

ساکنان محل اما می‌گویند که بسیاری کوچی‌هایی به قصد غصب این مناطق آمده‌اند، ساکنان اصلی وزیرستان شمالی پاکستان،‌ کویته و برخی ولایت‌های جنوبی کشور هستند.

در جریان یک سال گذشته، گزارش‌های متعددی مبنی بر غصب زمین‌ها و خانه‌های شماری از شهروندان در مناطق مختلف افغانستان توسط کوچی‌ها و افراد طالبان منتشر شده است.

جهان‌نما
برخلاف احتمال
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید