کاردار سفارت امریکا: حمله به دختران کابل خواب را از چشمانم ربوده است

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۳

کاردار سفارت امریکا برای افغانستان به افغانستان اینترنشنال گفت که حمله به دختران دانش‌آموز در کابل، خواب را از چشمان او ربوده است.

کرن دیکر افزود حقوق بشر در افغانستان رابطه مستقیم با امنیت ملی امریکا دارد و طالبان باید حقوق بشر و آزادی مردم را به تمام معنا احترام و رعایت کنند.

براساس آخرین آماری که نمایندگی سازمان ملل در افغانستان منتشر کرده، دستکم 53 نفر از دانش‌آموزان در حمله انفجاری در آموزشگاه کاج در غرب کابل کشته و 110 تن دیگر زخمی شده‌اند.

کاردار سفارت امریکا روز چهارشنبه سیزدهم میزان، در نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار افغانستان اینترنشنال گفت که مقامات امریکا با طالبان در تماس است و از امریکا از طالبان می‌خواهد تا این حمله را بررسی کند.

کاردار سفارت امریکا افزود که از جان باختن دانش‌آموزان در دشت برچی کابل اندوهگین است. این مقام سفارت امریکا در ادامه گفت: «در جریان هستم که بر هزاره‌ها حمله شده و آنها روزهای دشواری دارند.»

او گفت که طالبان باید نشان دهند که حقوق بشر را رعایت می‌کنند.

خانم دیکر افزود که حمله به دختران و عدم دسترسی آنها به آموزش، یک موضوع مهم جهانی است که باید بررسی شود. او تاکید کرد که با طالبان در این باره صحبت می‌شود. کادار سفارت امریکا تصریح کرد که دختران افغانستان باید به مکتب بازگردند.

او در بخشی از صحبت‌هایش گفت که هدف امریکا تغییر نکرده و این کشور نمی‌خواهد افغانستان پناهگاه تروریسم باشد. او افزود: «نمی‌خواهیم از افغانستان، امریکا و همکاران هدف قرار بگیرند.»

خانم دیکر در مورد زنان افغانستان گفت که زنان و دختران افغانستان باید آزاد باشند و طالبان باید تغییر کنند.

کاردار سفارت امریکا در مورد طالبان نیز گفت که این کشور طالبان را براساس عمل آن در مورد حقوق بشر قضاوت می‌کند. او تاکید کرد که حرف طالبان برای امریکا معیار نیست و طالبان در عمل نشان بدهند که می‌خواهند مشروعیت کسب کنند.

خانم دیکر تصریح کرد که رسمیت داده نمی‌شود بلکه بدست میاید و طالبان برای کسب مشروعیت و رسمیت باید در عمل ثابت کنند.

این دیپلومات امریکایی در مورد جبهه مقاومت ملی افغانستان نیز گفت که شانس همکاری نظامی در افغانستان وجود ندارد.

باگذشت چندین روز، تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

این حمله خونین با واکنش‌ها و محکومیت‌های گسترده مواجه شده است. شماری از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی این حمله را محکوم کرده‌اند.

پس از وقوع این حادثه کاردار سفارت امریکا برای افغانستان در پیام فارسی نوشت که ایالات متحده این حمله را به شدت محکوم می‌کند.

خانم دکر هدف قرار دادن دانش‌آموزان را یک عمل شرم آور خواند و گفت که همه دانش‌آموزان باید بتوانند یک فضای آرام و بدون ترس و حراس به تحصیل خویش دامه دهند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
فرهنگ افغانستان

رادیو

پادکست‌ها