مقام سازمان ملل در مورد وضعیت افغانستان: چنین فروپاشی بزرگ اقتصادی را ندیده بودیم

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۳

آخیم اشتاینر، مدیر برنامه توسعه سازمان ملل از وضعیت بد زندگی مردم افغانستان ابراز نگرانی کرده و با تشبیه آن به یک سقوط آزاد گفته «ما هرگز شاهد فروپاشی اقتصادی به این بزرگی نبودیم.» واشنگتن‌پست در گزارشی نوشته زندگی در افغانستان از زمان تسلط طالبان به پایین‌ترین سطح رسیده است.

همزمان برنامه توسعه سازمان ملل گزارشی ۳۵ صفحه‌ای منتشر کرده که تصویری از وضعیت سخت زندگی در حاکمیت طالبان را نشان می‌دهد.

در این گزارش نتیجه‌گیری شده که بدون آزادسازی دارایی‌های افغانستان که عمدتا در ایالات متحده نگهداری می‌شوند، بهبود وضعیت افغانستان دور از انتظار است.

امریکا به صراحت اعلام کرده تا زمانی که طالبان به تمام تعهدات خود در توافقنامه دوحه؛ اعم از تشکیل حکومتی فراگیر، احترام به حقوق بشر، حقوق زنان و قطع روابط با تروریست‌ها عمل نکنند، تحریم‌ها برداشته نخواهد شد.

واشنگتن پست نوشته است که در حال حاضر مردم افغانستان با کمک‌های بشردوستانه نهادها به سختی روزگار خود را می‌گذرانند و زنده‌اند.

در گزارش گفته شده که انتظار می‌رود اقتصاد افغانستان در سال جاری میلادی تا ۲۰ درصد کاهش داشته باشد، که همراه با تورم قیمت مواد غذایی و شرایط خشکسالی، می‌تواند منجر به سناریوی شدید فقر شود و تا ۹۷ درصد جمعیت کشور را تحت تاثیر قرار دهد.

تصمیم‌های بزرگ ۲۰۲۰
بحث روز
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید