به‌رغم نارضایتی واشنگتن؛ کشورهای نفت‌خیز روی کاهش تولید نفت توافق کردند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۳

کشورهای تولیدکننده نفت چهارشنبه از کاهش تولید به منظور بالا بردن قیمت‌ها خبر دادند که این واکنش تند واشنگتن را به همراه داشت.

وزیران انرژی این کشورها پس از دیدار در ویانا، فراتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد، توافق کردند تا از آغاز نوامبر تولید نفت را ۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

کاخ سفید این تصمیم کشورهای اوپک و متحدانش را در زمانی که اقتصاد جهانی با تبعات منفی جنگ اوکراین دست و پنجه نرم می‌کند، «کوته‌بینانه» توصیف نموده است.

کارین ژان پییر، سخنگوی کاخ سفید گفت: «با اعلام امروز مشخص شد که اوپک و دیگر تولیدکنندگان نفت در کنار روسیه ایستاده اند.»

عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان، اتهام همدستی با روسیه را رد کرد و گفت که تصمیم کشورهای تولیدکننده کاملاً غیرسیاسی و به منظور مدیریت بازار جهانی نفت است.

تحلیلگران معتقدند که کاهش تولید نفت، پیامدهای سیاسی منفی برای جو بایدن دارد که مردم عمیقاً نسبت به افزایش قیمت تیل و تورم در امریکا حساس اند. بایدن در آستانه انتخابات میان دوره‌ای کانگرس، می‌‌خواهد به رای دهندگان نشان دهد که دموکرات‌ها در مهار تورم و بهای انرژی در امریکا موفق عملکرده اند.

تولید نفت ممکن است در ماه دسامبر کاهش بیشتری داشته باشد. زیرا، عده‌ای از کشورهای عضو اتحادیه اروپا تصمیم دارند تحریم‌های بیشتری علیه نفت روسیه وضع کنند.

در صورت وضع تحریم‌های جدید، روسیه نیز ممکن است دست به اقدامی متقابل زده و صادرات نفت به کشورهای را که از این تحریم حمایت می‌کنند کاهش دهد که این تصمیم بازار انرژی را دچار تلاطم خواهد کرد.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید