عضو مجلس اعیان بریتانیا از بی‌‌تفاوتی دولت‌های جهان در برابر کشتار هزاره‌ها انتقاد کرد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۳

لرد دیوید آلتون، عضو مجلس اعیان بریتانیا می‌گوید که حمله به آموزشگاه کاج نشان داد که هزاره‌ها در معرض نسل کشی قرار دارند.

او که در تهیه گزارشی در مورد وضعیت هزاره‌ها برای پارلمان بریتانیا نقش داشت، اعتقاد دارد که این حمله زنگ هشداری برای حکومت‌های جهان است و نباید ساکت بمانند.

کمیته مشترک روابط خارجی و دفاع مجلس اعیان پارلمان بریتانیا به ریاست لرد آلتون گزارشی را به نام «تحقیق روی وضعیت هزاره‌ها در افغانستان و پاکستان» در جنوری ۲۰۲۲ نشر کرد.

در این گزارش گفته شده است که هزاره‌ها در این دو کشور به خاطر هویت قومی و مذهبی خود از سوی طالبان، داعش و دیگر سازمان‌های شبه نظامی سنی در افغانستان و پاکستان مورد هدف قرار گرفته اند.

آلتون در توییتر با انتقاد از بی‌تفاوتی حکومت‌ها از جمله حکومت بریتانیا در برابر وضعیت هزاره‌ها نوشت که «تا چه زمان انسان‌ها جان خود را به صورت تراژیک از دست بدهند تا حکومت ها پیشنهادهای گزارش بررسی وضعیت هزاره ها را جدی بگیرند؟»

آقای آلتون خطاب به حکومت بریتانیا گفته است که بر اساس کنوانسیون سازمان ملل متحد در مورد جلوگیری و مجازات جنایت نسل‌کشی و حقوق بین‌الملل عرفی، مسوولیت همه کشورهای امضاکننده، حفاظت از هزاره‌ها و جلوگیری از نسل‌کشی احتمالی است.

لرد طارق احمد، وزیر مشاور در وزارت خارجه بریتانیا در پاسخ به پرسش‌های آلتون گفته بود که حکومت بریتانیا یافته‌های گزارش وضعیت هزاره‌ها را بررسی خواهد کرد.

او افزود که در همکاری با سازمان های دیگر به دنبال ایجاد میکانیزم نظارت و پاسخگویی ناقضان حقوق بشر در افغانستان است.

آقای احمد گفت: «ما کاملاً اذعان می‌کنیم که هزاره‌ها مدت‌هاست با حملات و تبعیض‌های طالبان، داعش و سایر گروه‌ها مواجه بوده‌اند.»

پس از حمله روز جمعه به آموزشگاه کاج، شهروندان و شماری از فعالان حقوق بشر، کارزار دادخواهی «نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید» را در توییتر به راه انداخته‌اند.

در حمله به آموزشگاه کاج ۵۳ تن کشته و بیش از صد تن زخمی شدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
فرهنگ افغانستان

رادیو

پادکست‌ها