سی‌ان‌ان از دیدار معاون سازمان سیا با رئیس استخبارات طالبان در دوحه خبر داد

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۶

پس از کشته شدن رهبر القاعده در کابل، مقامات ارشد دولت امریکا روز شنبه برای اولين‌بار با هیات طالبان دیدار کردند.

سی‌ان‌ان به نقل از دو منبع آگاه گزارش داد که معاون سازمان سیا و یک مقام ارشد وزارت خارجه امریکا با هیات طالبان شامل رئیس استخبارات این گروه در دوحه دیدار کرده‌اند.

به گزارش سی‌ان‌ان، ديويد کوهن، معاون سازمان اطلاعات مرکزی/سیا و تام وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان روز شنبه شانزدهم میزان با هیات طالبان شامل عبدالحق وثیق، رئیس استخبارات این گروه گفتگو کرده‌اند.

سی‌ان‌ان گفته است مقامات امریکایی و طالبان در این دیدار درباره مبارزه با ترویسم گفتگو کرده‌اند. به گفته این شبکه خبری، کاخ سفيد ماه گذشته همکاری با طالبان در مورد مبارزه با تروريسم را «کاری در حال انجام» ناميد بود.

پس از کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر القاعده توسط هواپیمای بدون سرنشین امریکا در کابل، ایالات متحده و طالبان یک دیگر را به نقض توافقنامه دوحه متهم کردند.

مقامات امریکایی رهبران طالبان و شبکه حقانی را متهم کردند که از محل نگهداری ظواهری آگاه بودند اما طالبان حمله هوایی امریکا را محکوم و از حضور رهبر القاعده در کابل اظهار بی‌خبری کردند.

سی‌ان‌ان می‌گوید درحالیکه از آن زمان تاکنون امريکا به تعامل با طالبان از جمله مذاکره برای آزادی مارک فریرکز، شهروند امريکایی ادامه داده است، اما مقامات ارشد دو طرف با هم رو در رو ملاقات نکرده بودند.

مارک فریرکز، مهندس امریکایی ماه گذشته با بشر نورزی، از حامیان سرشناس طالبان مبادله شد. ایالات متحده به خصوص از زمانی که طالبان در آگست ۲۰۲۱ کنترل کابل را به‌دست گرفتند، برای آزادی مارک فریرکز بر این گروه فشار آورده است.

سی‌ان‌ان می‌گوید در حالی که طالبان روابط خود را با القاعده حفظ می‌کند، با شورش گروه داعش مواجه است. گروه داعش پس از تسلط طالبان به حملات خود ادامه داده و به گفته سی‌ان‌ان، این گروه به طور معمول قوم هزاره را در افغانستان هدف قرار می‌دهد.

بث سانر، یک مقام سابق سازمان سیا به سی‌ان‌ان گفته است که کوهن پیام محکم به طالبان منتقل کرده است. به گفته این مقام سابق سیا، مقامات امریکایی در این دیدار گفته ‌اند در صورتی که ایالات متحده بفهمد که اعضای القاعده در افغانستان از عملیات‌هایی علیه امریکا و متحدان آن حمایت می‌کند، امریکا اقدام به حمله هوایی خواهد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.