باختر: طالبان خواستار روشن شدن برنامه شروع کار پروژه تاپی از سوی ترکمنستان شد

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۷

خبرگزاری باختر روز یکشنبه خبر داد که یک هیات از وزارت معادن طالبان با مسوولان پروژه انتقال گاز ترکمنستان به افغانستان، پاکستان و هند، موسوم به تاپی، در ترکمنستان دیدار کرد.

هیات طالبان از مقامات ترکمن خواست تا برنامه شروع کار این پروژه را در اختیار وزارت معادن قرار دهد.

کار راه اندازی و ساخت پروژه انتقال گاز ترکمنستان که در سال ۲۰۱۶ افتتاح شد، به دلیل وضعیت امنیتی در افغانستان خیلی کند بوده است.

پس از سقوط حکومت پیشین، منابع رسمی پاکستان اعلام کردند که بانک آسیایی، یکی از حامیان اصلی مالی این پروژه، از تمویل تاپی دست کشیده است. زیرا، حکومت طالبان به رسمیت شناخته نشده است.

با این حال، به نقل از طلوع نیوز، شفیع اعظم، رییس روابط اقتصادی وزارت امور خارجه طالبان امروز در کابل مدعی شد که مقامات طالبان و ترکمنستان «توافق کردند که در آیندۀ نزدیک یک تقسیم‌اوقات را برای پروژه تاپی بسازند.»

طالبان امیدوار است که با جلب سرمایه گذاری شرکت‌های همسایه، از یکسو روابط خود با کشورهای منطقه را رسمیت بخشد و از سوی دیگر عواید حکومت را افزایش دهد که پس از قطع کمک‌های بین المللی به افغانستان در وضعیت بحرانی قرار دارد.

سرمایه گذاری شرکت‌های منطقه فعلا در حد صحبت باقی مانده است. یک دلیل آن این است که طالبان به رسمیت شناخته نشده و نگرانی‌های امنیتی کشورهای قدرتمند منطقه و جهان را نادیده گرفته است.

هیات وزارت معادن طالبان مدعی است که در این سفر با مقامات ترکمن «روی طرح، مصرف و ایجاد شبکه توزیع گاز در شهر هرات و شهرک صنعتی این ولایت بحث کرده اند.»

طالبان تحت تحریم‌های ایالات متحده قرار دارد. این کشور تنها دادوستد انساندوستانه، مانند انتقال پول برای پروژه‌های بشردوستانه، با طالبان را برای کمک به مردم افغانستان، از این تحریم‌ها مستثنا کرده است.

بنا به قوانین ایالات متحده، شرکت‌های خارجی در صورت نقض تحریم‌های امریکا با جریمه‌های مالی سنگین و حتا ممنوعیت فعالیت اقتصادی در بازارهای امریکا رو به رو می‌شوند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.