گلوب اند میل: زنان از افزایش خشونت‌های جنسیتی در حاکمیت طالبان شکایت دارند

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۷

روزنامه کانادایی گلوب اند میل به تازگی با شش زن قربانی خشونت جنسی و دو گزارشگر محلی که اخبار مربوط به زنان را پوشش می‌دهند، صحبت کرده است. آنها بنا به چشم‌دیدهای خود گفتند که خشونت جنسیتی علیه زنان در حاکمیت طالبان افزایش یافته است.

در افغانستان ارقام خشونت علیه زنان قبل در دوره حکومت پیشین نیز نسبتاً بلند بود اما مدافعان حقوق زن می‌گویند که از بین رفتن میکانیزم حمایتی از زنان در یک سال گذشته باعث شده است تا زنان آسیب‌پذیر هیچ حامی‌ای نداشته باشند و متحمل خشونتی بیشتر شوند.

طالبان در سپتامبر سال ۲۰۲۱ وزارت امور زنان را تعطیل کردند و به جای آن وزارت امربه‌معروف و نهی‌از‌منکر را پایه‌گذاری کردند.

یک روزنامه نگار ۳۳ ساله که در ماه دسامبر سال گذشته برای برابری جنسیتی در کابل تظاهرات کرد، به گلوب اند میل گفت که سه تن از معترضان همراهش توسط مامورین طالبان زندانی و شکنجه شده و مورد تجاوز قرار گرفتند. این روزنامه نگار گفته است که این زندانیان چند ماه بعد از دستگیری آزاد شدند اما به آنها اخطار داده شد تا ساکت بمانند، در غیر آن ویدئوهای تجاوز به آن‌ها منتشر خواهد شد.

عفو بین‌الملل در یکی از گزارش‌ها خود گفت که طالبان خانه‌های امن زنان را غارت کرده و در آن‌ها را بسته‌اند. در این گزارش آمده است برخی از زنانی که در این خانه‌ها بودند مجبور شده‌اند به خانواده‌‌هایی برگردند که در آنجا مورد بدرفتاری قرار می‌گیرند.

یکی از زنانی که با گلوب اند میل با او صحبت کرده گفته است که طالبان فهرستی از دختران مجرد را که سن برخی از آن‌ها از ۹ سال تجاوز نمی‌کند، ترتیب داده و پدرانشان را مجبور می‌کنند تا آن‌ها را به ازدواج جنگجویان طالبان درآورند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.