اعتراض جهانی به کشتار هزاره‌ها؛ شهروندان افغانستان در ۱۸ شهر امریکا تظاهرات کردند

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۷

همزمان با اعتراض جهانی به کشتار هدفمند هزاره‌ها در افغانستان، هزاران نفر از شهروندان افغانستان روز شنبه در ۱۸ شهر امریکا تظاهرات کردند.

معترضان در این راهپیمایی‌ها با حمل شعارهایی، خواستار توقف «نسل‌کشی هزاره‌ها» شدند.

فرهاد دریا، هنرمند و خواننده شناخته شده افغانستان در واشنگتن دی‌سی با حضور در تظاهرات، شماری از ترانه‌هایش را یکجا با معترضان بازخوانی کرد.

اعتراض در امریکا در شهرهای واشنگتن دی‌سی، سیاتل، ماساچوست، بوفالو، شیکاگو، آتلانتا، میزوری، لس آنجلس، سن دیاگو، هاستن، سان فرانسیسکو، فینیکس، تمپی آریزونا، دینفر، سکرمنتو، کانزاس، فلادلفیا و میناپولیس برگزار شد.

فرهاد دریا که برای برگزاری تظاهرات جهانی فراخوان داده بود، به افغانستان اینترنشنال گفت که دادخواهی جمعیT موثرترین راه برای پایان نسل‌کشی و قتل‌عام است. آقای دریا در این مصاحبه تاکید که مردم با همبستگی به هدف خواهد رسید.

آقای دریا افزود که تظاهرات جهانی برای پایان بخشیدن به «نسل‌کشی هزاره‌ها» برگزار شده و این اعتراض باید به گوش تصمیم‌گیرندگان، شامل سازمان ملل، امریکا و دیگر کشورها و سازمان‌های حقوق بشری برسد.

در پی حمله مرگبار تروریستی به آموزشگاه کاج در کابل، فعالان حقوق بشر و جامعه مدنی و شهروندان افغانستان در اعتراض به کشتار هدفمند هزاره‌ها تظاهرات سراسری را در کشورهای مختلف راه‌اندازی کردند.

این اعتراض در نزدیک به صد شهر جهان برگزار شد.

معترضان در امریکا از کشورها و سازمان ملل خواستند تا حملات هدفمند به هزاره‌ها بررسی و آنرا به عنوان «نسل‌کشی» به رسمیت بشناسد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
نگاه ژرف
فیلمستان
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.