سرگئی سروفکین، فرمانده «بی‌رحم» ارتش روسیه در اوکراین کیست؟

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۸

به تاریخ هشت اکتوبر، روزی که بر تنها پل وصل کننده روسیه و جزیره کریمه حمله شد، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که جنرال سرگئی سروفکین را به عنوان فرمانده نیروها و مسوول جنگ روسیه در اوکراین تعیین کرده است. کسی که به تاکتیک‌های جنگی بیرحمانه معروف است.

به نقل از گاردین، قبل از این جنرال سروفکین گروهی از نیروهای روسیه در جنوب اوکراین را که شهر سیویرودونتسک را تصرف کرد رهبری می‌کرد.

اولین بار اسم سرگئی سروفکین زمانی بر سر زبان‌ها آمد که در سال ۱۹۹۱ نیروهای تحت امر او سه نفر از معترضان را در جریان کودتای ناکامی در روسیه کشت. سروفکین قبل از این رویداد در ارتش شوروی در افغانستان نیز خدمت کرده بود.

سروفکین در اوایل دهه نود در جنگ دوم چچن نیز شرکت کرده بود که روسیه با بیرحمی، کشتار و ایجاد ویرانی وسیع توانست جدایی طلبان چچنی را سرکوب کند. او بعداً در سال ۲۰۱۷ مسئول نیروهای هوا‌فضای روسیه تعیین شد و در همین سال لقب «قهرمان روسیه» را بدلیل نقشش در عملیات نظامی ویرانگر روسیه در سوریه گرفت.

دلیل شهرت جنرال سروفکین در روسیه تاکتیک‌های جنگی غیرمتعارف و بی‌رحمی او در عملیات‌های نظامی است. بنا بر همین دو دلیل، او میان همقطاران و همکارانش به «جنرال آخرالزمان» شهرت یافته است.

چهل‌وهشت ساعت پس از تقرر او به عنوان فرمانده نیروهای روسیه در اوکراین، ۹ شهر این کشور، از جمله کی‌یف آماج حملات هوایی قرار گرفتند. جنرال سروفکین عین تاکتیک را در شهر حلب سوریه به کار برده بود که منجر به ویرانی بخش عمده این شهر در اثر حملات هوایی گردید.

تقرر سروفکین به عنوان فرمانده نیروهای روسیه در اوکراین از تشدید جنگ در روزهای پیش‌رو حکایت دارد. پیش‌بینی می‌شود که او اهداف بیشتری را در شهرهای اوکراین آماج حملات هوایی قرار دهد تا شکست‌های اخیر نیروهای روسی در منطقه خرسون را تلافی کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.