استفانی گلینسکی، خبرنگار آزاد: طالبان برای گرفتن نام منابعم واتس‌آپ مرا "بمباران کردند"

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۹

استفانی گلینسکی، خبرنگار آزاد می‌گوید طالبان از طریق پیام وتس‌آپ او را با فهرستی از سوالات در مورد منابع گزارش‌هایش «بمباران» کرده‌اند.

به گفته او، طالبان خواستار اطلاعات در مورد هویت و نشانی‌های خانواده‌های مصاحبه‌کننده در گزارش‌هایش بودند اما او درخواست طالبان را رد کرده است.

این خبرنگار که برای روزنامه‌هایی مثل گاردین و فارن پالیسی گزارش می‌نویسد، بیانیه‌ای منتشر کرده است و در آن بیانیه در ارتباط به شرایط دشوار کار خبرنگاری در سایه حکومت طالبان سخن گفته است.

خانم گلینسکی می‌افزاید که این گروه به او اذعان کرده همه باید پاسخگو باشند و قانون‌شکنی، عواقبی چون لغو ویزه و ممنوع‌الدخول شدن در پی دارد.

گلینسکی اما به رغم فشارهای زیاد طالبان چنین خواست را رد کرده است: «من شدیداًمعتقدم که به اشتراک گذاشتن اطلاعات دقیق با طالبان که خبرنگاران را به دلیل گزارش‌دهی بازداشت و ضرب و شتم می‌کنند، و در رژیم آن‌ها بسیاری از کارمندان سابق دولت ناپدید شده‌اند، نه تنها نامناسب، بلکه خطرناک است.»

گلینسکی می‌گوید که او چهار سال را از مناطق مختلف افغانستان اطلاع‌رسانی کرده است و در این سال‌ها کار خبرنگاران در افغانستان عمداً آزادانه فعالیت می‌کردند، در یک سال گذشته اما شرایط «به شدت تغییر کرده است.»

طالبان با بازگشت‌شان به افغانستان محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌ای بر رسانه‌ها و خبرنگاران وضع کرده‌اند.

گلینسکی ادامه می‌دهد که آخرین بار در ماه جوزا در افغانستان بوده است:‌ «اخیراً چند طالب تصمیم گرفتند که به من هم درس بدهند. در حال حاضر، من نمی‌توانم برای ادامه گزارش‌دهی خود به افغانستان برگردم، زیرا باور دارم که این کار عواقب خطرناکی به همراه خواهد داشت.»

این خبرنگار افزود که در آخرین سفرش به افغانستان، طالبان از نشر برخی گزارش‌ها و اظهار نظرهایش در توییتر مبنی‌بر فعالیت طالبان پاکستانی در افغانستان از او ناراض بوده‌اند.

طالبان به استفانی گلینسکی در ارتباط گزارش‌هایش گفته‌اند «اداره مربوطه طالبان نگرانی‌هایی دارد» و از او «جزییات» می‌خواهند. گلینسکی می‌افزاید که طالبان او را متهم به مطرح کردن ادعاهایی کرده‌اند که در حقیقت ادعاهای دیگران بوده‌اند و او در گزارش‌هایش بازتاب داده است.

او می‌گوید به طالبان برایش گفته‌اند «تحقیقات در مورد گزارش» تا هنوز کامل نشده و از این بابت نگران است.

این خبرنگار خارجی در بیاینه‌‌اش تأکید کرده است شرایط کار خبرنگاری در سایه رژیم طالبان با چالش‌های دشواری روبه‌رو است و خبرنگاران افغان در سخت‌ترین شرایط کار می‌کنند: «به همکاران افغانم فکر می‌کنم که مرتباً ساکت، بازداشت، ضرب و شتم، شکنجه می‌شوند.»

استفانی گلینسکی باور دارد که با آمدن طالبان رسانه‌ها در افغانستان دیگر آزاد نیستند و طالبان به تهدید جان بسیاری از افغان‌ها، از جمله روزنامه‌نگاران ادامه خواهد داد.

با وجود تأکید و نگرانی نهادهای رسانه‌ای و حق دست‌سی به اطلاعات، آزادی بیان و حقوق بشر در سطح داخلی و خارجی، طالبان به سانسور رسانه‌ها و سرکوب خبرنگاران ادامه داده‌اند. خبرنگاران اجازه ندارند که به نقد از رژیم طالبان چیزی منتشر کنند و همچنان تجمعات اعتراضی مردم را پوشش دهند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
دیدگاه
خبرها
سفیران

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.